Syrský konflikt není černobílý, varuje Moskva. Západ vyzvala k trpělivosti

Nesvalujte veškerou vinu na prezidenta Bašára Asada, zaznělo v prohlášení ruského ministerstva zahraničí adresovaného západním zemím. Moskva upozorňuje na to, že autorství chemických útoků není zcela jasné a průkazné.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov vystoupil na výroční tiskové konferenci v Moskvě | Foto: Reuters

Oficiální představitel ministerstva zahraničí Alexandr Lukaševič svými slovy připomněl dopis bývalých vysokých důstojníků CIA a Pentagonu americkému prezidentovi Baracku Obamovi, ve kterém vyjadřují pochybnosti o tom, že chemické zbraně použil syrský režim.

Moskva radí podrobně prostudovat zprávu inspektorů OSN, vyslechnout svědky a počkat na závěry další mise OSN v Sýrii. Šetření inspektorů prokázalo útok sarinem. Na viníka ovšem neukázalo.

Východiskem z krize je teď proto podle Moskvy rusko-americká dohoda o likvidaci syrských chemických zbraní. Ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov už po telefonu přesvědčoval i šéfa britské diplomacie Williama Haguea, aby se k iniciativě připojil.

Cílem dohody je kromě likvidace chemických zbraní i uspořádání druhé mírové konference za účasti všech stran konfliktu a světových i regionálních mocností.

Martin Dorazín, Matěj Skalický Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme