Syrský ministr zahraničí vyjádřil ochotu Asadova režimu vyjednávat s rebely

Zatímco válka v Sýrii každým dnem zabíjí desítky i stovky lidí, na mezinárodní scéně se v posledních dnech znovu s nadějemi mluví o možnosti mírových rozhovorů mezi vládou a opozicí. Syrský ministr zahraničí Valíd Muallim dnes vůbec poprvé vyjádřil ochotu Asadova režimu vyjednávat i s ozbrojenými rebely.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci proti režimu bašára Asada

Povstalci proti režimu bašára Asada | Foto: Mustafa Karali | Zdroj: ČTK

Muallim vyjádřil ochotu k jednání s rebely během návštěvy Moskvy. Pokud se jedná o upřímně míněnou nabídku, dá se předpokládat, že byla pronesena pod určitým tlakem Moskvy, která je nejdůležitějším parnerem syrské vlády.

Ochota k jednání by byl posun v názorech syrského vedení, je však možné, že se jedná jen o taktický krok. Valíd Muallim může například opodstatněně sázet na to, že opozice dialog odmítne a vláda tak touto nabídkou nic neztratí.

Z hlediska taktiky by mohlo jít i o to ukázat, že rebelové nejsou jednotní – část je ochotná vyjednávat a část ne. Někteří rebelové se nechali slyšet, že jednat budou až poté, co prezident Asad odstoupí, jiní takto příkrý názor nemají.

Břetislav Tureček, Jan Richter, Vojtěch Kouřímský Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme