Syrský premiér utekl do Jordánska a přidal se k protivládní opozici

Syrského prezidenta Bašára Asada opustil zatím nejvýše postavený činitel jeho režimu. Dosavadní premiér Rijád Hidžáb utekl do Jordánska a přidal se k syrské opozici. Spolu s ním podle opozice uprchli i dva ministři a tři generálové. Syrská média už dopoledne oznámila, že prezident Bašár Asad premiéra odvolal. Podle Hidžába tak ale reagoval až právě na jeho útěk.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Odvolaný syrský premiér Rijád Hidžáb

Odvolaný syrský premiér Rijád Hidžáb | Zdroj: Reuters

Hidžáb svůj útěk potvrdil v prohlášení pro televizní stanici Al-Džazíra. Odsoudil vyvražďování syrského národa a oznámil, že se připojil k protirežimní opozici. Stal se tak nejvýše postaveným činitelem, který opustil Asadův režim. I když nepatřil k nejužšímu jádru režimu, jeho dezerce může mít podle pozorovatelů velký morální dopad na ostatní členy syrského vedení.

"Premiér byl v úřadu teprve dva měsíce, byl to další člověk loajální k režimu. Je to další v řadě vysoce postavených osob včetně osobních přátel prezidenta Asada, kteří přecházejí na stranu opozice. Pro prezidenta je to velká rána sama o sobě, ale o to větší, že jen další z mnoha," potvrzuje i zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák.

Přehrát

00:00 / 00:00

Aktuální situaci v Sýrii analyzoval na Rádiu Česko zahraničněpolitický komentátor Českého rozhlasu Milan Slezák

Hidžáb navíc neutekl sám. Do Jordánska odešel i se svou rodinou a syrská opozice tvrdí, že spolu s ním uprchli i dva další ministři a také tři brigádní generálové. Třetímu z ministrů se údajně útěk nezdařil a byl ještě na území Sýrie zatčen.

Podle některých zpráv se mělo jednat o ministra financí. Ten ale později vystoupil v Damašku a tvrdil, že je normálně ve svém úřadu a že informace o jeho nezdařeném útěku jsou podvrh.

Mluvčí bývalého premiéra, ktreý je rovněž v Jordánsku, sdělil, že Hidžáb chystal přeběhnutí několik měsíců, tedy už před tím, než byl postaven do čela vlády. Dostal prý totiž ultimátům: buď být zavražděn, nebo se stát premiérem. Zvolil druhou možnost, ale právě tehdy začal promýšlet dezerci.

Teď prý tedy opustil „režim zabíjení a teroru" a stal se „vojákem vznešené revoluce". Jeho příjezd do Jordánska potvrdily i tamní úřady. Podle opozice ho do sousední země propašovali přímo příslušníci Syrské svobodné armády.

Hidžába budou zřejmě následovat další

Útěk ze Sýrie zatím volili hlavně důstojníci bezpečnostních složek a syrští diplomaté působící v zahraničí. Odborníci dlouhodobě odhadují, že osud Asadova režimu bude záležet právě na tom, nakolik zůstane semknuté jeho jádro.

Přehrát

00:00 / 00:00

Detailní informace o útěku Rijáda Hidžába ze Sýrie sdělil zahraniční zpravodaj Břetislav Tureček

Nyní se dá předpokládat, že k dezerci se uchýlí i další vládní činitelé. Hidžábův čin je pro ně jasným signálem, aby odešli, že je možné to dokázat. Sází na to i opozice.

Předseda syrské národní exilové rady prohlásil, že Hidžábův útěk je jasný důkaz, že se režim rozkládá, a vyzval další představitele Asadova režimu, aby ho následovali, protože "již není důvod zůstávat na vražedné lodi".

Mezitím dál probíhají boje mezi armádou a povstalci. Vládní síly za podpory letectva útočí na rebely v Damašku a Aleppu.

Přehrát

00:00 / 00:00

Ve Stalo se dnes rozebrala situaci v Sýrii Zora Hesová z Asociace pro mezinárodní otázky

"Aleppo je ale druhým nejvýznamnějším městem Sýrie a zároveň nejlidnatějším. Je to hospodářská bašta země. Kdo ho ovládne, ovládne Sýrii. Stejně důležité je mít pod kontrolou Damašek. Jestli se armádě nepodaří Aleppo dobýt - dnes ho ve většině ovládají povstalci - bude to rána, ze které by se režim vojensky už nemusel vzpamatovat," myslí si Milan Slezák.

Boje v zemi trvají už rok a půl. Minimálně posledního půl roku přitom protivládní síly neoficiálně dostávají pomoc ze zahraničí.

„Povstalci dostávají jak peníze, říká se, že pravděpodobně Katar platí platy důstojníkům Svobodné syrské armády, tak i komunikační techniku ze strany Spojených států, a vůbec podporu vojenskou, školení a tak dále, ze strany Turecka.“

„Takže podpora tam je, pravděpodobně pořád ještě není příliš veliká, nelze říci, že by povstalci na ní byli úplně závislí, protože pravděpodobně většinu prostředků získávají nějak sami a ty zbraně dovážejí z Iráku a tak dále,“ upozornila ve Stalo se dnes Zora Hesová z Asociace pro mezinárodní otázky.

Milan Slezák, Břetislav Tureček, mta, Kateřina Kozmová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme