Syrský prezident Asad varoval Západ před vojenskou intervencí

Pokud Západ podnikne vojenskou akci v Sýrii, vytvoří si tím prý nový Afghánistán a celý Blízký východ zachvátí zemětřesení. Britskému listu Sunday Telegraph to řekl syrský prezident Bašár Asad ve vůbec prvním rozhovoru, který poskytl západním novinářům od vypuknutí nepokojů před sedmi měsíci.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Asad uvedl, že na protesty zareagoval řadou politických reforem. Opozice ale přesto o jeho odchod usiluje | Zdroj: Reuters

Asadovo varování přišlo v době, kdy část syrské opozice volá po zahraniční vojenské intervenci - podobné té, která pomohla libyjským rebelům svrhnout Muammara Kaddáfího.

Bašár Asad se stal prezidentem Sýrie v roce 2000 ve svých 34 letech. Na univerzitách v Damašku a Londýně studoval medicínu, v Sýrii absolvoval vojenskou akademii. Jeho otcem byl předchozí prezident Háfíz Asad.

Asad odhaduje, že tlak Západu na jeho vládu ještě poroste. Upozornil ale, že Sýrie není Egypt, Tunisko nebo Jemen. Jak prohlásil, Sýrie je těžištěm Blízkého východu. Pokud by se někdo pokusil rozdělit Sýrii, rozdělil by prý celý region a Blízký východ by byl v plamenech.

Asad připustil, že v počáteční fázi nepokojů udělala jeho vláda chybu, když proti demonstracím zasahovala armáda. Teď už prý ale čelí ozbrojeným teroristům. Naproti tomu protivládní aktivisté tvrdí, že bezpečnost útočí na pokojné demonstrace.

Syrský prezident připomněl, že na protesty zareagoval řadou politických reforem. Velká část opozice však už dnes usiluje o jeho odchod.


Sýrie

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme