Syrský prezident Bašár Asad míří do Ruska na nákupy zbraní

Syrský prezident Bašár Asad zahajuje dvoudenní návštěvu Ruska. Jak sám Asad prohlásil, jedním z hlavních bodů jeho cesty je nákup ruských zbraní. Moskva reaguje s nevolí na skutečnost, že Izrael před nedávnou válkou na Kavkaze pomáhal gruzínské armádě. Podle řady činitelů může proto Rusko "v odvetě" zvýšit svou vojenskou podporu Damašku.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Moskva | Foto: Marek Dlouhý

Přesně v tomto duchu se před odletem do Moskvy vyjádřil v ruském deníku Kommersant i syrský prezident. Asad řekl, že izraelská podpora Gruzii nutí k Moskvu a Damašek k těsnější vojenské spolupráci.

Rusko je důležitým zbrojním dodavatelem Sýrie bez ohledu na gruzínskou válku. Izraelští analytici ale sledují, zda za současné vyhrocené situace Rusko vyhoví například syrské žádosti o prodej špičkové protivzdušné obrany.

Kvůli napjatým rusko-izraelským vztahům včera večer volal ruský prezident Dmitrij Medvěděv izraelskému premiérovi Ehudu Olmertovi.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme