Syrský prezident možná už v úterý zruší výjimečný stav

Syrský prezident Bašár Asad možná v úterý vyhlásí zrušení výjimečného stavu. V noci o tom jednali poslanci syrského parlamentu. Možné zrušení výjimečného stavu už dříve naznačila prezidentova poradkyně Busajna Ša'abánová. Má se jednat o jeden z ústupků rostoucí revoltě, která zachvacuje stále více syrských měst. Spojené státy mezitím daly najevo, že proti Asadovu režimu nehodlají nijak zasahovat.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie. Prezident Bašár Asad na vlajce svých příznivců. | Zdroj: Reuters

Přímořské letovisko Látikíja ovládají ozbrojené gangy, demonstruje se v Derá, Hamá, Alepu i v samotném Damašku. Mrtví už se počítají na desítky. Výjimečný stav platí v Sýrii od roku 1963, kdy se dostal k moci baasistický režim. Očekává se, že v rámci ústupků revoltě padne i ústavní zakotvení vedoucí úlohy strany Baas.

Americká ministryně zahraničí Hillary Clintonová vyloučila vojenský zásah proti syrskému režimu. Izraelští komentátoři upozorňují, že Asad je přes všechny výhrady protiváhou Íránu, a proto je jeho setrvání u moci výhodné pro Američany i pro Izrael. A to i za cenu, že použije sílu proti demonstrantům.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme