Syrský prezident promluvil v parlamentu, ústupky neslíbil

Syrský prezident Bašár Asad pronesl dlouho očekávaný projev k národu, vůbec první od vypuknutí nepokojů před dvěma týdny. Během 40minutové řeči Asad neoznámil žádné ústupky opozici. Řada činitelů vládnoucího režimu přitom naznačovala, že prezident ohlásí zásadní reformy, které prý ocení celý národ. Hned po Asadově projevu se na internetu objevily hlasy vyjadřující zklamání nad jeho obsahem i výzvy, aby Syřané okamžitě vyšli do ulic. Ve staré části města Látakijá se střetly stovky protestujících s bezpečnostními silami.

Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad pronesl dlouho očekávaný projev

Syrský prezident Bašár Asad pronesl dlouho očekávaný projev | Zdroj: Reuters

Syřané oprávněně požadují politické reformy, jejich shromáždění ale zneužily záškodnické skupiny řízené s ciziny. I to podle blízkovýchodního zpravodaje ČRo Břetislava Turečka, který Asadův projev sledoval, prohlásil syrský prezident.

V odkazu na desítky zabitých demonstrantů Asad prohlásil, že vládní složky měly jasný příkaz nikomu neublížit. Řekl, že původci krveprolití ponesou odpovědnost. Z projevu ale podle zpravodaje nebylo úplně jasné, jestli nemá na mysli samotné organizátory nepokojů.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev syrského prezidenta i situaci v zemi jsme v Ozvěnách dne rozebrali s Šádí Shanaáhem, analytikem Pražského institutu pro globální politiku Glopolis.

Prezident řekl, že na potřebných reformách pracuje syrské vedení už nejméně dva roky a že jejich zavedení vyžaduje čas. V toto chvíli se prý tedy nenechá tlačit konspirátory, kteří si vzali volání po reformách za záminku k rozložení Sýrie.

Poslanci průběžně pronášeli o prezidentovi oslavné poznámky, jeho projev veřejně nikdo nekritizoval. Podle zpravodaje vystupoval syrský prezident sebevědomě a občas mluvil s ironickým úsměvem o nepřátelích země, kteří k podněcování Syřanů využívají internet a satelitní televizní stanice.

Arabští komentátoři v první reakci upozornili na obrovskou propast mezi očekáváním a tím, co Asad nakonec opravdu řekl. Podle nich projev namísto utlumení vášní může naopak vyhnat do ulic ještě více lidí, a to už tento pátek.

Zrušení výjimečného stavu Asad neoznámil

Už od víkendu se spekulovalo, že v reakci na sílící protivládní protesty by mohl oznámit významné rozšíření politické svobody v zemi, zlepšení sociálních podmínek obyvatel a také zrušení výjimečného stavu platného v zemi od roku 1963.

Jak na Rádiu Česko připomněl Tureček, Asad se několikrát zmínil o výjimečném stavu. Řekl, že výzvy k jeho zrušení tady existují a existovaly už dávno.

Přehrát

00:00 / 00:00

Projev syrského prezidenta sledoval blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

„A dokonce připojil, že touto věcí se zabývá vedení země už nějaké dva roky, že tam je návrh na zrušení nebo omezení výjimečného stavu. Jenom prostě podle něj nejsou lidé, kteří by házeli reformám klacky pod nohy, ale zabere to nějaký čas. A proto do dneška podle něj výjimečný stav zrušen nebyl,“ řekl Tureček na Rádiu Česko.

Nereformovatelný režim

Podle česko-palestinského analytika, Šádího Shanaáha z institutu pro globální politiku Glopolis, je potřeba si uvědomit, že současný syrský režim je nereformovatelný a tudíž jakákoliv hlubší reforma by podle něj znamenala konec režimu.

„Proto jsme mohli být svědky toho, že Asad, byť se do něj vkládaly naděje jako do reformátora, v podstatě kopíruje jen to, co jsme mohli vidět u prezidenta Mubaraka a dalších diktátorů, kteří se ocitli pod takovým tlakem, že jen mluví o jakési možnosti zkoumat reformy,“ uvedl v Ozvěnách dne.

Podle něj je to velké zklamání pro lidi v Sýrii, kteří volají po reformách už dlouhou dobu. „Je to také velké prohlédnutí i co se týče lidí, kteří právě do něj vkládali naděje jako do reformátora,“ dodal.

Po projevu protestní akce

Téměř okamžitě po Asadově projevu vyšly do ulic přístavu - Latakíja - stovky demonstrantů. Asad už v projevu uvedl, že bezpečnostní složky dostaly jasné rozkazy, aby do demonstrantů a civilistů nestřílely.

Podle Shanaáha však existuje možnost, že Asadovy jednotky protesty v zárodku potlačí i za cenu násilí. „Určitě jsou prvky v jeho okolí, včetně lidí, kteří šéfují bezpečnostním silám, kteří by neváhali k tomuto kroku přistoupit. Otázkou je, jestli Asad nechce zvolit jinou formu udržení se při moci - bez použití násilí,“ uvedl.

Katarína Brezovská, Břetislav Tureček, Rádio Česko, Veronika Sedláčková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme