Syrský prezident slíbil amnestii odpůrcům režimu

Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil amnestii pro účastníky probíhajících nepokojů. Uvedla to státní agentura SANA. Amnestie se má týkat kriminálních činů spáchaných od loňského 15. března do dneška.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad v televizním projevu | Zdroj: Reuters

Pachatelé se ale musí do konce ledna vzdát úřadům. Není jasné, zda se opatření vztahuje jen na odpůrce režimu, nebo i na příslušníky vládních sil.

Agentura SANA uvádí, že amnestie se týká porušování shromažďovacího zákona, vyhýbání se vojenské službě a třeba i nedovoleného ozbrojování. Není jisté, zda se mají pardonu dočkat i pachatelé násilných činů. Damašek uvádí, že od loňského jara už propustil čtyři tisíce lidí, kteří však „neměli krev na rukou".

Asad během nepokojů už několikrát učinil nebo slíbil zásadní ústupky opozici. Řada z nich ale zůstala jen slibem a jiné odpůrci režimu odmítli jako nedostatečné.

Mezitím v zemi pokračují násilnosti. Generální tajemník OSN Pan Ki-Mun Asada vyzval, aby „přestal zabíjet své vlastní lidi".

Igor Maňour, Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme