Syrský prezident vyhlásil amnestii vztahující se i na politické vězně

Syrský prezident Bašár Asad vyhlásil všeobecnou amnestii, která se vztahuje i na politické vězně a tisíce zatčených demonstrantů. Po dvou měsících protivládních nepokojů tak syrský režim přišel s dalším gestem, které má uklidnit situaci v zemi. Podle opozice už zahynulo asi tisíc lidí, krvavé události ale neustávají. Pobouření Syřanů teď mimořádně vyhrotilo video třináctiletého chlapce, kterého brutálně umučila státní bezpečnost.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrský prezident Bašár Asad oznámil v televizi zrušení výjimečného stavu v zemi.

Syrský prezident Bašár Asad oznámil v televizi zrušení výjimečného stavu v zemi. | Zdroj: Reuters

Chlapcovo tělo vláda vrátila jeho rodičům měsíc poté, co byl zatčen. Hamza Alí Chatíb byl evidentně mučen, vykastrován a poté zabit.

Rodina zveřejnila navzdory nebezpečí záběry jeho ostatků a snímky se teď staly symbolem pokračující revolty. Také Dětský fond OSN na základě šokujícího svědectví vyzval k vyšetření zločinů spáchaných na syrských dětech.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii zhodnotil na Rádiu Česko zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezák

Vyhlášená vládní amnestie se má týkat i politických vězňů, včetně členů zakázaného Muslimského bratrstva. Syrská opozice už ale ze své koordinační schůzky v Turecku vzkázala, že amnestii požadovala už před pěti lety, a teď už požaduje konec celého režimu Bašára Asada.

Zahraničněpolitický analytik Českého rozhlasu Milan Slezáka tvrdí, že jde o součást taktiky cukru a biče, kterou syrský režim praktikuje už delší dobu.

„Cukr zastupují takováto gesta jako je amnestie, zrušení výjimečného stavu nebo udělení občanství Kurdům. Vedle toho je ovšem brutální represe, tanky ostřelují města s civilisty, bezpečnostní složky zatýkají.“ Mezinárodní zásah podobný tomu v Libyi Slezák v Sýrii neočekává.

„Západ je angažován v několika válkách, které jsou vleklé a drahé. V Libyi byl zásah možný proto, že ho schválila Rada bezpečnosti OSN, v tomto případě jsou ale jednoznačně proti Rusko a Čína,“ vysvětlil analytik Českého rozhlasu.

Igor Maňour, Milan Slezák, Břetislav Tureček, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme