Syrský režim by v občanské válce mohl použít chemické zbraně, obává se NATO

Sýrie by mohla použít své chemické zbraně. Jejich nasazení syrským režimem proti vlastnímu obyvatelstvu se obává Severoatlantická aliance. Její generální tajemník Anders Fogh Rasmussen to prohlásil během schůzky ministrů zahraničí zemí NATO v Bruselu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník NATO Anders Fogh Rasmussen | Foto: Virginia Mayo | Zdroj: ČTK

„Situace v Sýrii se dramaticky zhoršila. Krize je stále vážnější a představuje velké nebezpečí pro stabilitu celého regionu. Mimořádně nás znepokojuje humanitární situace a každodenní utrpení Syřanů," uvedl Rasmussen.

V občanské válce v Sýrii už podle odhadů zahynulo zhruba 70 tisíc lidí. O použití chemických zbraní se dnes zmiňuje i izraelský tisk, který cituje vysoce postaveného vojenského experta.

"Podle našich zjištění (syrský) režim použil při řadě střetů jedovaté chemické zbraně, s největší pravděpodobností plyn sarin," citoval web deníku Haaretz generála Itaie Bruna.

Jeho lidé prý získali fotografie, na kterých je u některých obětí v Sýrii vidět zúžené zornice a pěnu z úst a další příznaky, které ukazují na použití smrtelných chemických zbraní.

Také odborníci z britské armády údajně našli v terénu důkazy o nasazení chemických zbraní, pravděpodobně sarinu. Podle tisku ale nebyli s to zjistit, zda plyn použili příslušníci armády věrné prezidentovi Asadovi, nebo povstalci, kteří se zmocnili již několika vojenských zařízení.

Ondřej Houska, Silvie Třeslínová, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme