Syrský režim naprosto selhal, kritizoval generální tajemník OSN

Generální tajemník OSN je zděšen zprávami, které dostává ze Sýrie. Během Valného shromáždění OSN v New Yorku Pan Ki-mun ostře zkritizoval syrskou vládu. Minulý týden se z Homsu podařilo uprchnout zraněnému britskému fotografovi listu Sunday Times Paulu Conroyovi.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na klimatické konferenci v Durbanu

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun na klimatické konferenci v Durbanu | Zdroj: Reuters

Paul Conroy přinesl svědectví o tom, jak syrské vládní síly zmasakrovaly čtvrť Bábá Amr, která byla po několik měsíců symbolem povstání proti režimu Bašára Asada.

Pan Ki-mun mimo jiné řekl: „Viděli jsme, jak dělostřelectvo a tanky pálily na hustě obydlené čtvrti napříč Sýrií. Ztráty civilního obyvatelstva jsou velké. Pořád k nám přicházejí zprávy o popravách, náhodném zatýkání a mučení.“

„V Homsu, Hamá a na dalších místech brutální boje uvěznily civilisty v jejich domovech. Nemají jídlo, teplo, elektřinu, ani přístup k lékařské pomoci. A nemají ani naději na evakuaci zraněných nebo pohřbení mrtvých. Tento otřesný útok je ještě více děsivý tím, že za ním stojí sama vláda. Ta systematicky terorizuje svůj lid,“ říká naléhavě generální tajemník OSN.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podle generálního tajemníka OSN Pan Ki-muna je situace v Sýrii kritická

Zvláštní vyslanec OSN a Ligy arabských států pro Sýrii Kofi Annan zamíří dnes do Káhiry. S generálním tajemníkem Ligy arbských států Nabílem Elabarym, který zastupuje Ligu, proberou, jak budou postupovat v záležitosti Sýrie. Přímo do Damašku se Annan chce podívat příští týden.

Generální tajemník OSN Pan Ki-mun žádá pro Annana podporu mezinárodního společenství. Jeho zadání je totiž nelehké.

„Můj předchůdce má před sebou složitou misi, při které ho čeká řada úkolů. Syrská vláda zklamala ve své povinnosti ochránit civilní obyvatelstvo. V několika městech armáda napadá běžné obyvatele. Nepřiměřené použití síly syrským režimem přinutilo opozici v některých případech k použití zbraní. Její palebná síla je ale jen minimální v porovnání s tím, jaké prostředky používají vládní jednotky,“ vysvětluje Pan Ki-mun

Vojáci odmítli vpustit do syrského Homsu konvoj s humanitární pomocí

Číst článek

Britský fotograf listu Sunday Times Paul Conroy byl mezi zahraničními novináři, kteří vyvázli z nebezpečné zóny se zraněním a uprchli domů přes Libanon. Zkušenosti popsal televizi BBC z nemocničního lůžka.

„Ve skutečnosti nejde o válku. Opoziční Svobodná syrská armáda se usilovně snažila zásobovat Bábá Amr chlebem a dalšími potřebami, evakuovat raněné. Zatímco režimní síly útočily na civilisty. Byl to systematický masakr civilistů. Palba nemířila na nějaké strategické cíle, jejím jediným důvodem byla zjevně snaha o eliminaci obyvatel čtvrti Bába Amr a jejich obydlí,“ popisuje Paul Conroy.

Jan Prokeš, Adéla Havránková, Marína Dvořáková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme