Syrský režim představil ruským spojencům plány k utlumení občanské války

Koalice syrských opozičních skupin se v Istanbulu rozhoduje, jestli se zúčastní přímých rozhovorů se zástupci vlády o ukončení občanské války. Setkání svolala OSN na polovinu příštího týdne do Ženevy.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Sýrie | Foto: Narciso Contreras | Zdroj: ČTK

Takzvaná národní koalice s účastí stále váhá, navzdory výzvám západních zemí. Opozici vadí, že syrský režim odmítá garantovat neúčast prezidenta Asada v případné přechodné vládě.

Podle neoficiálních informací navíc Damašek žádné sdílení moci s opozicí nepřipouští. Spřátelenou Mosku mezitím navštívil syrský ministr zahraničí Valíd Mualim.

„S ohledem na roli ruské federace v ukončení krveprolití v Sýrii i na naše spolehlivé vztahy jsem předal ministru Lavrovovi plán bezpečnosti pro Sleplo,“ informoval o setkání Mualim a doplnil:

„Požádal jsem ho, aby využil jeho kontakty k realizaci toho plánu a pro určení lhůty, do které se veškeré boje v oblasti zastaví. Zároveň jsem informoval o našem záměru souhlasit s výměnou vězňů mezi námi a druhou stranou konfliktu. Jsme připravení si za tím účelem nejdříve vyměnit seznamy vězňů.“

Jan Prokeš, kap Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme