Syrský Tom Hanks. Muž už je pět týdnů uvězněn na letišti v Kuala Lumpur

Jeden syrský občan tráví už pět týdnů v tranzitní zóně letiště v malajsijské metropoli Kuala Lumpuru, zčásti kvůli válce v Sýrii. Informoval o tom ve čtvrtek zpravodajský server BBC. Do Malajsie byl deportován v roce 2016 ze Spojených arabských emirátů (SAE), kde mu po propuknutí války v Sýrii propadlo pracovní vízum. Do Malajsie ho nepustí a pokusy dostat se do Ekvádoru nebo Kambodže byly marné.

Kuala Lumpur Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syřan Hasan Kuntar na letišti Kuala Lumpur | Zdroj: Fotobanka Profimedia

„Zoufale potřebuji pomoc. Přežívání na letišti už nezvládám, ta nejistota mě dovádí k šílenství,“ říká Syřan Hasan Kuntar. Tvrdí, že se po celou dobu nemohl osprchovat, došlo mu čisté oblečení a ztratil pojem o čase. Stravu mu poskytují zaměstnanci letiště, spí na zemi za improvizovanou zástěnou.

„Do SAE jsem odletěl hledat práci, ale kvůli válce (v Sýrii) jsem tam přišel jak o místo, tak o pracovní povolení,“ uvedl Kuntar. Z emirátů byl loni deportován do Malajsie, protože ta je jednou z mála zemí světa, jež dává Syřanům jako já po příjezdu víza, vysvětlil.

Kuntar získal tříměsíční turistické vízum a rozhodl se odletět do Ekvádoru. Aerolinky Turkish Airlines jej ovšem nepustily na palubu. Navíc překročil délku pobytu vymezeného vízem a skončil na seznamu nežádoucích osob.

Posléze se pokusil dostat do Kambodže, ale ani tam mu nepovolili vstoupit do země a zabavili mu pas. Muž se tak 7. března ocitl zpět v Kuala Lumpuru a od té doby zůstává na místním letišti.

Do Sýrie se vrátit nemůže - původně z ní odešel v roce 2006, aby se vyhnul vojenské službě. Od té doby je tam na něj vystaven zatykač. Účastnit se syrského konfliktu odmítá.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme