Syrských utečenců přibývá, v uprchlických táborech už pro ně nemají místo

Situace na tursko-syrské hranici se mnohde vymyká kontrole. Přes hranici proudí ze Sýrie tolik lidí, že pro ně už v uprchlických táborech není místo. Mnozí tak zůstávají na ulici, odkázaní jen sami na sebe.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští běženci se už nevejdou do uprchlických táborů a musí bydlet na ulici. | Foto: Jaromír Marek

Nádvoří mešit i školní dvory jsou plné lidí. Většinou se jedná o ženy s dětmi, které tu přežívají v žalostných podmínkách.

„Stěhujeme se z místa na místo, po pár dnech nás vždycky vyženou. Takhle už se potloukám s dětmi měsíc a půl. Nikdo se o nás nestará. Řekli nám, že v uprchlickém táboře už není místo. Manžel padl doma v Sýrii, nemám peníze, nemáme s dětmi, co jíst,“ popisuje svou situaci matka čtyř dětí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Podrobnosti o uprchlicých táborech na syrsko-turecké hranici přinesl reportér Jaromír Marek

Provizorní obydlí uprchlíků většinou vznikají ze starých dek a několika kusů kartonu. Na stovky lidí připadá jen pár vodovodních kohoutků, toalety ale místní lidé uzamkli a tak musí chodit do jiné mešity, která je vzdálená dva kilometry.

„Život je tu hrozný. Nikdo to tady neřídí, nikdo se o nás nestará, prostě jsme se tu shromáždili. Jsme na školním dvoře, co ale bude, až v pondělí začne škola, to nás vyženou," ptá se jeden z uprchlíků, otec šesti dětí, který v provizorním přístřešku žije už patnáct dní.

Přes nesmírně obtížné životní podmínky si ale uprchlíci příliš nestěžují. Jsou rádi, že unikli nebezpečí, které na ně číhá doma v Sýrii.

"Jediné, co potřebujeme, je dostat se do tábora, kde bychom byli v bezpečí. Nechceme tady zůstat na pořád, až režim padne a situace v Sýrii se vyřeší, chceme se okamžitě vrátit zpátky," dodává uprchlík.

Jaromír Marek, Anna Maňourová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme