Syrským Hamá otřásl silný výbuch, jedna strana konfliktu obviňuje druhou

V jižní části syrského města Hamá zničila exploze několik domů. Podle syrských aktivistů při ní zemřelo až sedm desítek lidí, zatímco státní média uvádějí 16 obětí.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Poškozené budovy v Homsu | Foto: Reuters

Budovu, kde došlo k explozi, podle provládních médii používaly teroristické ozbrojené skupiny jako výrobnu výbušného materiálu. Státní televize odvysílala záběry zraněných a mrtvých dětí.

Protivládní aktivisté naopak tvrdí, že budovu zničilo ostřelování vládními vojsky, podle nich mohlo jít o balistickou raketu typu Scud. Na internetu zveřejnili záběry domů zničených silnou explozí.

Přehrát

00:00 / 00:00

Situaci v Sýrii sleduje Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu

Nešlo by o první útoky v Hamá po vyhlášení příměří. V Sýrii působí zatím jedenáctičlenná skupina mezinárodních pozorovatelů, kteří mají dohlížet na příměří. Po jejich odchodu z Hamá bylo ve městě zabito přes 30 lidí.

Příměří platí v Sýrii dva týdny. Podle hlavního vyjednavače Kofiho Annana není jeho mírový plán mrtvý, ale je značně ohrožen. Do 5. května chce Kofi Annan podat zprávu o tom, jestli je příměří skutečno dodržováno.

Jaromír Marek ze zahraniční redakce Radiožurnálu upozornil, že Annan sice stále věří, že jeho mírový plán není mrtev, že je pouze ohrožen, stále více se ale ozývají hlasy, že příměří je vlastně jen na papíře a že i mise pozorovatelů je nereálná.

„Faktem je, že pozorovatelů OSN je v zemi zatím pouze 15, OSN požaduje 300. A je jasné, že s 15 lidmi je mise takřka už předem určena k neúspěchu. Navíc syrská vláda nově začal odmítat příslušníky pozorovatelské mise, kteří pocházejí ze zemí, které aktivně podporují syrskou opozici,“ přiblížil Marek.

Jaromír Marek, Lucie Maňourová, bre Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme