Syrští povstalci požádali o ochranu raketami Patriot, NATO jim nevyhovělo

Syrští rebelové vyzvali Američany k ochraně povstaleckých území raketami Patriot. Na summitu Arabské ligy to prohlásil dosavadní vůdce Syrské národní koalice Muáz Chatíb. NATO reagovalo prohlášením, že žádné takové akce v Sýrii nechystá. Z dlouhodobé perspektivy ale nelze zákrok Severoatlantické aliance úplně vyloučit.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protiraketový systém Patriot | Foto: Reuters

Chatíb upřesnil, že o nasazení raket Patriot k ochraně syrských území ovládaných povstalci požádal amerického ministra zahraničí Johna Kerryho.

Muáz Chatíb přitom v neděli rezignoval kvůli údajné nedostatečné mezinárodní podpoře na post vůdce opoziční Syrské národní koalice a tvrdil, že se mu bude lépe konat mimo její oficiální struktury.

Na fóru Arabské ligy byl ale uveden přímo katarským emírem jako zástupce Sýrie. Zaujal křeslo, které Arabská liga odebrala syrské vládě a vůbec poprvé ho přidělila opozici. S jeho rezignací to tedy nemusí být tak horké, jak se v neděli zdálo.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu mluvil ve Stalo se dnes o žádosti syrské opozice o ochranu jejích území raketami Patriot

OSN jmenovala šéfa vyšetřovacího týmu, který má zjišťovat, jestli byly v syrském konfliktu použity chemické zbraně. Incidentů s chemickými zbraněmi byla v nedávné době ohlášena celá řada, mluví se ale hlavně o útoku z minulého týdne nedaleko severosyrského Aleppa.

Podle některých expertů ale mohlo jít o zásah chemikálií konvenční střelou, nebo o cílené použití chemikálií, které jsou běžně určené k rozhánění demonstrací a mezinárodní konvence je nezakazují.

Rozmístění Patriotů v Turecku bylo reakcí na palbu ze Sýrie

Šest baterií raket je od počátku roku postupně rozmisťováno na jihu Turecka. V jejich podpůrném personálu působí na letišti v Incirliku i čeští vojáci.

Severoatlantická aliance rakety Patriot v oblasti nasadila s odůvodněním, že několik raket nebo minometných granátů vypálených ze Sýrie loni zasáhlo tureckou civilní infrastrukturu a zabilo několik lidí. Dodnes přitom není jasné, jestli tehdy rakety vystřelila syrská vláda, nebo povstalci.

Už tehdy se ale spekulovalo, že kdyby se NATO rozhodlo pro jakoukoli vojenskou akci v Sýrii, tak by Patrioty získaly nový smysl. Mohly by například hlídat bezletové zóny a chránit útočící státy před odvetou nebo syrskou protiobranou.

Břetislav Tureček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme