Syrští protivládní aktivisté odmítli Asadův dekret

Je to jen trik a má odvést pozornost od masakrů, které páchá syrská armáda na odpůrcích režimu Bašára Asada. Tak zdůvodnili protivládní aktivisté, proč odmítají dekret, který dnes vydal autoritářský prezident. Hlava státu prohlašuje, že tím otevírá cestu k pluralitnímu systému a ke vzniku nových politických stran.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Protesty v Sýrii stále pokračují. | Zdroj: Reuters

Jenže Asad přišel s výnosem ve dnech, kdy vládní vojska tvrdě potlačují demonstranty v několika městech, hlavně v jedné z opozičních bašt, v Hamá.

„Ten text může mít jakoukoliv podobu. Může umožňovat zakládání stran, ale je tam spousta dalších překážek. Například je tam omezení co se týká financování politických stran, nebo tyto politické strany nesmějí být založeny na etnickém nebo náboženském principu, takže víceméně je to opět o ničem,“ uvedl kurdský opoziční aktivista syrského původu Rašíd Chalíl.

Přehrát

00:00 / 00:00

Kurdský opoziční aktivista syrského původu Rašíd Chalíl mluví o aktuální situaci v Sýrii v Ozvěnách dne na Radiožurnálu.mp3

Doplnil, že snahy stávajícího režimu jsou nepodstatné, protože lidé mu nevěří.

Pokud jde o operace syrské armády proti vzbouřencům, podle některých údajů při této ofenzívě zahynulo v několika dnech na sto padesát lidí.

„Režim zřejmě nemá na vybranou, protože nic jiného nezná. Za celou dobu, za těch 50 let vládnutí byly represe, zatýkání a zabíjení lidí na denním pořádku. Sice to bylo v tichosti, ale dnes už je to před celým světem,“ řekl Rašíd Chalíl.

A přitom zřejmě minimální nebo nulový dopad budou mít protesty mezinárodní komunity, především v noci na dnešek přijaté prohlášení Rady bezpečnosti OSN, které odsuzuje akce syrské armády, nebo dnešní zpřísnění sankcí, které na Sýrii uvalil nejdůležitější obchodní partner Evropská unie.

„Ten přístup je velmi laxní a neodpovídá událostem, vůbec se nepřiblížil k vážnosti situace. A mluvíme o prohlášení, není to rezoluce. Takže to prohlášení nemá téměř žádnou váhu. Kdyby to byla rezoluce, bylo by to samozřejmě něco jiného,“ připomněl Rašíd Chalíl.

Současně věří, že mezinárodní společenství bude vyvíjet další kroky k zastavení zabíjení lidí.

Veronika Sedláčková, Eva Presová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme