Syrští rebelové dostávají zbraně z bývalé Jugoslávie, tvrdí chorvatská média

Syrští rebelové dostávají tisíce tun bývalých jugoslávských zbraní z Chorvatska. Dodávky přitom probíhají za pomoci Američanů a evropských zemí - ačkoli jejich vlády oficiálně uplatňují na Sýrii zbrojní embargo. Američané, Britové a Francouzi také v Jordánsku rebely cvičí. O tajných programech informuje chorvatský a britský tisk.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Povstalci proti režimu bašára Asada | Foto: Mustafa Karali | Zdroj: ČTK

Od listopadu už se k syrským rebelům dostaly z Chorvatska pomocí 75 letadel asi tři tisíce tun zbraní. Videozáznamy dokazují, že některé z těchto zbraní placených Saúdskou Arábií používají islamisté.

Chorvatsko kvůli odhalení své role nedávno spěšně stáhlo své vojáky z mírových jednotek OSN na Golanech, aby se nestali terčem odvety syrské armády.

Mezitím tam ale skupinu modrých přileb z Filipín ve středu zajali syrští rebelové. Drží je jako rukojmí a stále se nepodařilo zajistit jejich propuštění.

Po zrušení zákazu dodávek zbraní volá Turecko, které patří mezi hlavní mezinárodní zastánce povstalců proti syrskému prezidentovi Bašáru Asadovi.

Břetislav Tureček, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme