Syrští rebelové přepadli konvoj mírových sil OSN, dvacet modrých přileb zajali

Protivládní povstalci v Sýrii zajali asi dvacet příslušníků mezinárodních mírových sil OSN. Ti dohlížejí na příměří mezi arabskou republikou a Izraelem v oblasti Golanských výšin. Rebelové si chtějí zadržením cizinců vynutit stažení syrské armády z jedné vesnice. Počínání povstalců už odsoudila Rada bezpečnosti OSN.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipínští členové mírových sil OSN na Golanských výšinách

Filipínští členové mírových sil OSN na Golanských výšinách | Zdroj: Reuters

Vše se odehrálo u vesničky Džamla, o kterou povstalcům jde. Asi třicet rebelů včera kolem poledne přepadlo konvoj OSN a zajalo dvacítku modrých baretů původem z Filipín. Jedná se přitom o pouze symbolicky vyzbrojené pozorovatele, kteří prakticky nemají mandát k použití síly.

Povstalci se na videu hlásí k takzvané Brigádě mučedníků od Jarmúku, jedné z mnoha ozbrojených protivládních frakcí. Jiná složka OSN zrovna shodou okolností vyšetřuje vážné podezření, že bojovníci jarmúcké brigády vraždí zajaté syrské vojáky.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj Českého rozhlasu Břetislav Tureček a humanitární aktivistka Věra Roubalová mluvili o situaci v Sýrii

Ještě včera rebelové o Filipíncích mluvili jako o rukojmích, dnes je nazývali svými hosty. Později dokonce tvrdili, že pozorovatele vlastně nezajali, ale zachránili, protože se ocitli v oblasti bojů. Zveřejnili také video dokazující, že jsou zajatci v pořádku.

OSN i filipínská vláda jednají o propuštění příslušníků mírových sil. Důraz je kladen na to, aby se ve prospěch zajatých nepokoušel intervenovat Izrael.

Ten vnímá dění na Golanech s velkým neklidem. Panují obavy, že v oblasti se mohou vyskytovat radikální islamistické frakce, které by po případném svržení syrského prezidenta Asada mohly obrátit zbraně právě proti židovskému státu.

Opozice je stále rozhádaná

Ukazuje se také, že syrští rebelové jsou stále roztříštění a opozice nemá jednotné vojenské velení. Frakce, která zajala Filipínce, totiž za tento krok čelila kritice jiných povstaleckých odnoží.

Objevila se ale informace, že příští týden by se měla Syrská národní koalice spolu s dalšími složkami opozice sejít v Istanbulu a napotřetí se pokusit vybrat opozičního premiéra, jehož vláda by spravovala území kontrolovaná rebely.

Proslýchá se, že cesta k jednání se otevřela poté, co kandidaturu na tuto funkci stáhl Rijád Hidžáb. Bývalý syrský premiér sice přeběhl k rebelům, pro některé velké opoziční skupiny byl ale nepřijatelný.

Rozbombardovaná Sýrie | Foto: ČTK/AP, Mustafa Karali

Liga arabských států navíc údajně pozvala na nadcházející summit v Kataru zástupce Syrské národní koalice coby reprezentanta Sýrie. Dosavadní syrské vedení sice bylo zbaveno křesla v Lize, dosud ale nebylo nahrazeno nikým novým.

V Sýrii mezitím kulminuje humanitární krize. Podle Spojených národů vyhnal konflikt ze země už více jak milion lidí a přímo na místě se hroutí systém zdravotnické péče.

„Krize v Sýrii dosahuje děsivých rozměrů. Humanitární pomoc zde potřebují více než čtyři miliony lidí, nejméně polovina z nich je uprchlíky ve vlastní zemi,“ potvrzuje humanitární aktivistka Věra Roubalová.

Uprchlíci prý vypovídají o tom, že nefungují nemocnice a rozmohly se únosy, zejména doktorů. Podle Roubalové je nutné zajistit distribuci humanitární pomoci na všechna potřebná území, ať je ovládají rebelové nebo vláda, a také na místa bojů.

Břetislav Tureček, Libor Dvořák, krw Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme