Syrští rebelové prý přesunuli svůj hlavní stan z Turecka přímo do Sýrie

Velení syrských povstalců se vůbec poprvé od začátku občanské války ozvalo ze samotné Sýrie, dosud rebelové působili hlavně v Turecku. Svobodná syrská armáda vydala prohlášení, že velení přesunula, aby mohla lépe koordinovat boj proti vládnoucímu režimu prezidenta Bašára Asada.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští rebelové svádějí boje s vládními jednotkami u města Aleppo | Zdroj: ČTK

Velitel Svodné syrské armády plukovník Rijád As'ad oznámil přesunutí hlavního stanu ve videonahrávce. Promlouval obklopený desítkou ozbrojenců a tvrdil, že i on sám už je na syrské půdě.

Rebelové ovšem neupřesnili, kde se jejich nový hlavní stan nachází. Zmínili pouze obecně, že se přemístil na osvobozená území, tedy do těch částí Sýrie, které jsou v současnosti pod kontrolou povstalců. Televize al-Džazíra citovala experty, podle kterých není povstalecké vedení dále než pět kilometrů od turecké hranice.

Přehrát

00:00 / 00:00

Blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček informuje o aktuálním vývoji v Sýrii

Turecké zázemí bude podle těchto analýz pro syrské rebely nadále klíčové kvůli zásobování. Zatímco syrská vláda dostává zbraně hlavně z Íránu, Západ a spřátelené arabské režimy podobně podporují rebely právě přes turecké a libanonské území.

„Myslím si osobně, že je to spíš symbolický krok, že se nadále asi velká většina týlových povstaleckých operací bude odehrávat v Turecku. Samozřejmě pokud se teď snaží sjednotit různé frakce přímo z území Sýrie, tak to může být určitý morální apel,“ potvrzuje blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Rebelům ze Svobodné syrské armády bylo dosud vyčítáno, že žijí v bezpečí uprchlických táborů, zatímco v samotné Sýrii umírají lidé. Není tedy vyloučeno, že velení povstalců získá díky přesunu respekt a důvěru jednotlivých ozbrojených frakcí.

Turecký tisk ovšem už delší dobu upozorňuje, že v Sýrii operuje nejméně třicet různých povstaleckých skupin. Rozkazy Svobodné syrské armády navíc často neposlouchají ani někteří rebelové, kteří pod ni formálně spadají. Některé povstalecké frakce pak bojují spíše mezi sebou navzájem než proti syrské vládě.

Občanská válka se v Sýrii dál stupňuje a přibývá mrtvých. Dnes povstalci například oznámili sestřelení dalšího vládního bojového letounu, syrská vláda zase hlásí úspěchy při znovudobývání území obsazených rebely.

Vyšetřovatelé OSN konstatují, že ani jedna strana konfliktu nehodlá ustoupit a řešit problémy mírovou cestou. Dodávají, že i opozice je poslední dobou stále brutálnější. Mohou za to prý radikální bojovníci ze zahraničí.

Břetislav Tureček, Kristina Winklerová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme