Syrští uprchlíci by americký zásah proti Asadovu režimu uvítali

Americký Kongres by měl dnes jednat o zásahu v Sýrii. Rezoluci už minulý týden schválil zahraniční výbor Senátu a Spojené státy se snaží získat pro zásah proti režimu prezidenta Asada mezinárodní podporu. Co si ale myslí o vojenském zásahu Syřané, které občanská válka vyhnala do sousedního Turecka?

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Syrští urchlíci v turecko-syrském pohraničí

Syrští urchlíci v turecko-syrském pohraničí | Zdroj: ČTK

„V Sýrii umírá každý den mnoho lidí a nikoho to nezajímá, když někde ve světě pojde pes, je z toho skandál. A v Sýrii se vraždí každý den lidé a všem je to jedno?“ ptá se prošedivělý padesátník v uprchlickém táboře jen pár stovek metrů od syrské hranice.

Jsme lidé, jako vy. Proč nám nikdo nepomůže? Tuto otázku slyší zpravodaj Českého rozhlasu Jaromír Marek mezi uprchlíky znovu a znovu. Váhání Západu běženci nerozumí. Mnozí ani nevěří, že pomoc opravdu přijde.

„Kdyby opravdu chtěla Amerika skončit s Asadem, udělala by to už dávno. Když šli do Iráku, nikoho se neptali. V čem je situace v Sýrii jiná?“

Přehrát

00:00 / 00:00

Reportáž v pohraničním městě Kilis natočil zpravodaj ČRo Jaromír Marek

Co člověk, to jiný příběh. Všichni ale mají jedno společné. Z domova je vyhnala občanská válka.
Doma v Sýrii přežili nepředstavitelné hrůzy, teď utekli ve strachu, že násilí v zemi se bude stupňovat.

„Poté, co režim použil v Damašku chemické zbraně, nezastaví se před ničím. Vojáci ostřelují a bombardují každé město i vesnici, kterou osvobodí Syrská svobodná armáda. Bojíme se, že teď by mohl režim znovu použít chemické zbraně," popisuje důvody svého odchodu další z běženců.

Připravovaný zásah proti Asadovu režimu vítá. Stejně jako mnozí ostatní:

Francie se připravuje na vojenskou akci v Sýrii. Vyslala by tam letadlovou loď

Číst článek

„Ať Američané zaútočí, jen doufám, že budou mířit jen na vládní objekty a armádu a nebudou bombardovat celou zemi. Na to mám Sýrii příliš rád," ujišťuje mladý muž.

Sám prý je příslušníkem Syrské svobodné armády, jen prý zavedl svoji rodinu do bezpečí a do Sýrii se zase vrátí. Bojovat proti režimu. S podporou Západu nebo bez ní.

Mapa možných vojenských cílů v Sýrii | Foto: ČTK

Jaromír Marek, mkp Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme