USA 0:1 Česko

Syrští uprchlíci hledají nový domov v Libanonu. Někteří stále doufají v návrat

Válka v Sýrii připravila statisíce lidí o pocit bezpečí. Nezbývá jim než se dát na útěk. Když útrapy přestáli po fyzické stránce, bojují s psychickými traumaty. Například v sousedním Libanonu, který už řada z nich považuje za svůj nový domov.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Zranění syrští uprchlíci v nově otevřeném táboře v tureckém městě Yayladagi | Zdroj: ČTK

Utekli před válečnou vřavou do okolních států. Mezi syrskými rodinami, které hledají útočiště na severu Libanonu, byste stěží našli někoho, kdo ve válce neztratil blízkého.

Většina uprchlíků přišla z nedalekého Homsu. Zpravodaj BBC se v jednom z improvizovaných příbytků uprchlíků vyptával na život za hranicemi své rodné země. Prý trpí poruchami spánku, návaly strachu a paniky. „Brzy se tam vrátíme, až válka skončí,“ říkají, sedí na zemi, snaží se zahřát a čekají. V Sýrii museli nechat otce, aby se postaral o prarodiče.

Přehrát

00:00 / 00:00

Příspěvek připravil redaktor Martin Ježek

Libanon nechce žádné uprchlické tábory a příliv uprchlíků nezvládá. Mnozí proto hledají předražený nájem v hlavním městě Bejrútu. Někdo přitom doufá v návrat, jiný už teď má Libanon za svůj nový domov.

„Příliv několik stovek nových uprchlíků je každý den. Mluvila jsem s jednou rodinou, která už teď považuje Libanon za svůj nový domov,“ potvrzuje přímo z místa novinářka Nina Henigová. Připomíná však, že pravým domovem uprchlíků je a bude Sýrie.

Mimo Sýrii může být až půl milionu jejích obyvatel. Boje v blízkovýchodní zemi trvají už 22 měsíců. Během nich zahynulo 44 tisíc lidí, z toho více než 30 tisíc civilistů.

Matěj Skalický, Martin Ježek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme