Syrští vojáci v Libanonu se stáhnou do údolí Bikáa

Sýrie stáhne do konce března své jednotky rozmístěné v Libanonu do údolí Bikáa v blízkosti libanonsko-syrské hranice. Vyplynulo to z jednání mezi syrským prezidentem Bašárem Asadem a libanonským prezidentem Emilem Lahúdem v Damašku. Syrské jednotky operující v pohoří nedaleko libanonského hlavního města Bejrútu a na severu země už začaly demontovat svá vojenská stanoviště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

syrský voják | Foto: ČTK/AP

Po stažení 15 tisíc vojáků do údolí Bikáa by měla začít jednání mezi vládami obou zemí o přesunu syrských jednotek na společné hranice. Termín stažení vojsk ale stanoven nebyl.

Z některých stanovišť se už syrské jednotky začaly stahovat. U Bejrútu se v blízkosti syrských stanovišť rozmístily jednotky libanonské armády, aby tato stanoviště mohly převzít. Podle libanonské televizní stanice LBC v zemi panují mimořádná bezpečnostní opatření kvůli obavám z možného útoku na syrské vojáky.

Protesty libanonské opozice proti syrské vojenské přítomnosti v zemi nadále pokračují. Odpoledne se na mohutné demonstraci na náměstí Mučedníků v Bejrútu sešlo přes 200 tisíc lidí. Podle předáků opozice budou protesty pokračovat až do úplného odchodu syrských vojsk a tajných služeb z Libanonu.

Hrozí ale střet stoupenců a odpůrců stahování syrských jednotek. Generální tajemník militantního šíitského hnutí Hizballáh šajch Hasan Nasralláh vyzval k občanskému smíru. Stoupence Sýrie a Hizballáhu zároveň vyzval k velké demonstraci na náměstí, kde probíhají protesty opozice.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme