Syrští vojáci v Libanonu se stáhnou do údolí Bikáa

Sýrie stáhne do konce března své jednotky rozmístěné v Libanonu do údolí Bikáa v blízkosti libanonsko-syrské hranice. Vyplynulo to z jednání mezi syrským prezidentem Bašárem Asadem a libanonským prezidentem Emilem Lahúdem v Damašku. Syrské jednotky operující v pohoří nedaleko libanonského hlavního města Bejrútu a na severu země už začaly demontovat svá vojenská stanoviště.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

syrský voják | Zdroj: ČTK

Po stažení 15 tisíc vojáků do údolí Bikáa by měla začít jednání mezi vládami obou zemí o přesunu syrských jednotek na společné hranice. Termín stažení vojsk ale stanoven nebyl.

Z některých stanovišť se už syrské jednotky začaly stahovat. U Bejrútu se v blízkosti syrských stanovišť rozmístily jednotky libanonské armády, aby tato stanoviště mohly převzít. Podle libanonské televizní stanice LBC v zemi panují mimořádná bezpečnostní opatření kvůli obavám z možného útoku na syrské vojáky.

Protesty libanonské opozice proti syrské vojenské přítomnosti v zemi nadále pokračují. Odpoledne se na mohutné demonstraci na náměstí Mučedníků v Bejrútu sešlo přes 200 tisíc lidí. Podle předáků opozice budou protesty pokračovat až do úplného odchodu syrských vojsk a tajných služeb z Libanonu.

Hrozí ale střet stoupenců a odpůrců stahování syrských jednotek. Generální tajemník militantního šíitského hnutí Hizballáh šajch Hasan Nasralláh vyzval k občanskému smíru. Stoupence Sýrie a Hizballáhu zároveň vyzval k velké demonstraci na náměstí, kde probíhají protesty opozice.

Jaromír Janev, Marika Táborská Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme