Syrští vojáci zabili další desítky civilistů. Včetně dětí

Syrské bezpečnostní síly zabily dalších 23 civilistů. Jsou mezi nimi i děti a vojáci, kteří dezertovali. Syrský prezident Bašár Asad se v důsledku dalších krvavých represí dostává do stále větší mezinárodní izolace. Vůbec poprvé ho otevřeně k demisi vyzval turecký premiér Recep Tayyip Erdogan.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Demonstrace v Sýrii | Zdroj: Reuters

Jeho reakce přišla poté, co syrští vojáci v noci na pondělí začali střílet na dva turecké autobusy. Za násilné potlačování demonstrací Sýrii drtivou většinou odsoudil taky Výbor OSN pro lidská práva.

Syřané vyšli do ulic v březnu s požadavkem demokratických reforem. Od té doby přišlo při zásazích proti opozici o život na 3500 lidí.

Přehrát

00:00 / 00:00

O možných dopadech syrské krize na arabský svět mluvil ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břestislav Tureček

Krvavá krize v Sýrii může mít zásadní dopady na celý arabský svět. Ve hře není jen přelití konfliktu za hranice Sýrie, ale také podpora, kterou Damašek poskytuje různým arabským ozbrojeným skupinám, například libanonskému hnutí Hizballáh.

V regionu se hodně spekuluje o tom, jak by se pozice tohoto hnutí změnila, kdyby režim prezidenta Asada v Sýrii skončil. Na Západě se totiž často mluví o tom, že Sýrie je důležitým dodavatelem zbraní pro Hizballáh.

„Včera se objevila velmi zajímavá informace v televizi al-Arabíja, která patří Saúdské Arábii, tedy státu výrazně namířenému proti Hizballáhu. Ta informace mluví o tom, že Hizballáh už se chystá na situaci po odstranění Asada; údajně připravuje něco jako vojenský puč, kdy lidé z Hizballáhu, ale třeba také jejich křesťanští spojenci, by obsadili celý Bejrút, kde by se opevnili, a při ztrátě svého důležitého patrona v Sýrii by tak měli čelit útokům například ze strany Izraele.“

„To znamená, že by vlastně drželi Libanon a hlavně Bejrút jako rukojmí, a chránili by se tak proti případným izraelským útokům,“ uvedl ve Světě o osmé blízkovýchodní zpravodaj ČRo Břetislav Tureček.

Kam přesídlí vedení Hamásu?

Sýrie výrazně zasahuje také do izraelsko-palestinského konfliktu, už jen tím, že hostí vedení Hamásu i dalších protiizraelských ozbrojených skupin. O toto zámezí může palestinský Hamás přijít. V arabském tisku se stále častěji spekuluje o tom, jak na takovou situaci zareaguje.

„V podstatě se mluví o dvou věcech, i když oficiálně nepotvrzených. Že by Hamás mohl svůj hlavní politický štáb z Damašku přenést do Jordánska nebo do Kataru. S tím, že obě tyto země svým způsobem o to soupeří. Protože stát, který na svém území bude mít lidi, jako je politický vůdce Hamásu Chálid Mišál, bude mít samozřejmě daleko větší vliv v dění na Blízkém východě,“ vysvětlil zpravodaj.

Lubica Bergmanová, Břetislav Tureček, mta Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme