Maďarského ministra nařkli z korupce. Trávil dovolenou na jachtě jednoho z nejbohatších Maďarů

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó odmítl nařčení z korupce a výzvy k odstoupení kvůli fotografiím, které jej před více než týdnem zachytily na palubě jachty milionáře spřáteleného s vládou. S novináři o této záležitosti v úterý hovořil poprvé, uvedla agentura Reuters.

Budapešť Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Maďarský ministr zahraničí Péter Szijjártó. | Zdroj: Wikimedia Commons | CC BY 2.0,©

Jednačtyřicetiletý Szijjártó stojí v čele diplomacie ve vládě Viktora Orbána už šest let. Dovolenou strávil na Jadranu u chorvatského pobřeží na palubě jachty za 21 milionů eur (asi 550 milionů Kč), jak odhalil portál Atlatszo.hu. Jeho fotoreportéři zvěčnili ministra na lodi, jejímž majitel je podnikatel László Szíjj, jehož firmy v uplynulých deseti letech pravidelně získávaly miliardy z vládních kontraktů, čímž se Szíjj stal jedním z nejbohatších Maďarů.

Opoziční strany vyzvaly ministra k odstoupení. Argumentovaly, že šéf diplomacie si nemohl ze svých oficiálně přiznaných příjmů dovolit pronájem tak drahé jachty. Buď se tedy dopustil střetu zájmů, pokud dostal plavbu jako dar, anebo byl pozván na jachtu jako host.

Bulharský soud zprostil obžaloby dva exministry. Měli se dopustit korupce při privatizaci firmy EVN

Číst článek

Szijjártó nepopřel čas strávený na jachtě, ale prohlásil, že šlo o součást jeho soukromého života, o kterém nemá zájem vykládat podrobnosti. „Toto je můj soukromý život. Rodinná dovolená je součástí soukromého života,“ řekl novinářům, kteří se jej opakovaně ptali na dovolenou na podnikatelově jachtě.

„Můj malý soukromý život nemá nic společného s mými rozhodnutími (jako člena vlády),“ prohlásil. Szijjártó také tvrdil, že dodržel všechny příslušné zákony, kterého se ho týkají ať jako ministra, či soukromé osoby.

Jachta je v rejstříku zapsána na maltskou společnost, jejímž skutečným vlastníkem je Szíjj. Ten na žádost o vyjádření neodpověděl.

Podle serveru G7.hu se obdobná plavidla pronajímají za zhruba 180 000 eur za týden (asi 4,7 milionu Kč).

Szijjártó pochází z bohaté rodiny, pobírá měsíčně v přepočtu 148 000 korun hrubého. Ministr odmítl říci, zda výlet byl dárkem od podnikatelem, anebo za něj zaplatil.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme