T-54: oblíbený tank afghánského Talibanu

Zdroj: www.army.cz Afghánská armáda má ve své výzbroji údajně asi 650 bojových tanků a obrněných vozidel různých typů. Na první pohled by se zdálo, že je to poměrně značný útočný potenciál. Je třeba si však uvědomit, že se jedná o tanky technicky i technologicky poměrně zastaralé, jejichž bojová účinnost rok od roku klesá. V dostupných materiálech se navíc uvádí, že jen přibližně 200 bojových tanků T-54/55 a T-62 je v takovém technickém stavu, který umožňuje bezprostřední a plné bojové nasazení. Zbývajících 450 je pravděpodobně v důsledku posledních bojů více či méně poškozeno, či chybí náhradní díly k jejich opravě. Tanků typu T-54/55 má pravděpodobně nejvíce. Doufám, že stručná charakteristika tanku T-54 napomůže k částečnému objasnění bojových možností nejen tanku samotného, ale dílčím způsobem i pozemních sil afghánské armády. Nyní stručně k tanku T-54.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vývoj středního tanku T-54 byl v Uralském tankovém závodu zahájen koncem 2. světové války jako součást masových výrobních programů a byly v něm zúročeny bohaté zkušenosti z bojového nasazení této řady tanků, zejména typu T-34. Dva prototypy tanku byly dokončeny v prvním čtvrtletí 1945 a během téhož roku proběhly zkoušky. Sériová výroba tanku T-54 byla zahájena v roce 1947 a ukončena v roce 1959. Od konce druhé světové války bylo v Rusku vyrobeno více než 50 000 tanků T-54/T-55 a dodnes jsou ve výzbroji téměř padesáti zemí světa, včetně Afghánistánu, který jich má ve své výzbroji několik stovek. Z výzbroje AČR byly poslední tanky T-54/T-55 vyřazeny v roce 2000.

Tank o celkové hmotnosti 36 tun, délce 9 m (včetně hlavně kanónu), šířce 3,27 m a výšce 2,4 m, dosahuje maximální rychlosti 50 km/h a jeho jízdní dosah je 350 až 400 km. Relativně dobrou pohyblivost tanku při značné hmotnosti (11,8 kW/t) zajišťuje výkonný vznětový motor V-54. Je vyzbrojen kanónem ráže 100 mm, kulomet ráže 7,62 mm a přídavný protiletadlový kulomet ráze 12,7 mm. Značnou nevýhodou je, že během střelby z protiletadlového kulometu je střelec vystaven palbě pěchotních zbraní. Jeho čelní pancíř má tloušťku 190 mm na věži a 100 mm na korbě. Osádku tvoří 4 muži - velitel, řidič, střelec, nabíječ.

V porovnání s typem T-34 se tank T-54 vyznačuje především zvýšenou palebnou silou (T-34 byl vyzbrojen kanónem ráže 80 mm), zdokonalenou pancéřovou ochranou a schopností překonávat vodní překážky jízdou po dně (tzv. broděním do hloubky 4 m). V porovnání s tanky stejné kategorie západní výroby je tank T-54 menší, lehčí a má i nižší siluetu. Tyto vlastnosti jsou předpokladem pro získání taktické výhody. Malé rozměry však způsobují i celou řadu problémů, zejména malé pohodlí pro osádku, omezené možnosti a množství vezené munice, jednoduchý systém řízení palby. Během střelby protiletadlového kulometu je střelec (nabíječ kanónu tanku) nucen opustit věž tanku a tím je vystaven přímé střelbě z pěchotních zbraní, letounů a vrtulníků protivníka, protože kulomet není lafetován. V případě vyřazení střelce přebírá funkci nabíječe velitel tanku. Tank T-54 je vybaven třemi infračerveným světlomety - velitele s dosahem300 m pro sledování bojiště, řidiče s dosahem 50 m pro jízdu v noci a střelce s dosahem 700 až 1000 m pro řízení střelby. Umožňují omezené vedení bojové činnosti a střelbu na krátkou vzdálenost v noci, ale vzhledem k tomu, že se jedná o aktivní prostředek, jeho použitím tank prozrazuje protivníkovi svoji přítomnost na relativně velké vzdálenosti. Například pro americké vrtulníky AH-64 Apache v tomto případě představuje velmi kontrastní cíl a tedy i relativně snadnou kořist. Může použít pasivní optoelektronické zařízení TADS/PNVS, které je součástí systému řízení palby v součinnosti s protitankovými řízenými střelami AGM-114 HELLFIRE s dosahem až 12,5 km. Naproti tomu jedinou zbraní tanku T-54 proti vrtulníku je protiletadlový kulomet s účinným dostřelem na vzdušné cíle 1500 metrů. Taktická výhoda vrtulníku je v tomto případě zcela jasná. Zcela nedostačující je i obrana tanku T-54 proti protitankovým řízeným střelám AGM-65 MAVERICK s laserovou naváděcí soustavou, kterými mohou být vyzbrojeny letouny F-15, F-16, F-18, A-10 a další. Další velmi účinnou zbraní mohou být kontejnerové pumy, např. GBU-97 s protitankovou submunicí. Jinými slovy - tank T-54, který není vybaven ani přídavným aktivním pancéřováním, je proti napadení ze vzduchu naprosto bezbranný. Jsem přesvědčen o tom, že jakmile opustí úkryt, moc času k boji mu nezbude. Ale ani v úkrytu nebude zcela bezpečný, jelikož moderní senzory jej odhalí nejen pod maskovacími sítěmi, ale i v palebném postavení v okopu, kdy nad terénem vyčnívá pouze část věže s kanónem.

K vyhledání tanků a další obrněné techniky mohou být použity různé systémy vzdušného průzkumu, zejména systém radiolokačního průzkumu JSTARS na letounu E-8. Zejména v oblastech vzdušného a kosmického průzkumu, přesného zaměřování poloh a přesnému ničení bodových cílů se zcela jistě projeví výrazná technologická i technická převaha amerických ozbrojených sil, případně NATO. Bojová technika afghánské armády, působící na otevřeném terénu tedy moc velké šance na přežití nemá. Jedinou šancí pro ní mohou být jen podzemní úkryty.

Zdroje a obrázky: FAS, Army Technology, Jane´s World Armies Directory - 7/2001, Tanky - díl II, Neslavnější tanky od roku 1916 do současnosti - 1998, ATM, International Defence Review, Internet.

Stanislav Kaucký Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme