T. Blair a V. Putin o indicko pákistánském konfliktu

O možnostech překonání napětí mezi Indií a Pákistánem spolu v telefonickém hovoru jednali britský premiér Tony Blair a ruský prezident Vladimír Putin. Jak hlásí moskevský zpravodaj Českého rozhlasu Petr Voldán, rozhovor se uskutečnil na žádost britské strany a největší pozornost věnovali oba představitelé možnosti obnovení dialogu mezi Indií a Pákistánem po té, co oblast britský premiér navštívil.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

setkání Blair-Vádžpejí | Foto: ČTK/EPA

Ruský prezident podle tiskové služby Kremlu také vysoce ocenil krátkou Blairovu návštěvu Afghánistánu a označil ji za nanejvýš aktuální. Podle něho pobyt britského premiéra znamená podstatný příspěvek pro společné kroky mezinárodní protiteroristické koalice.

Napětí mezi Indií a Pákistánem značně stouplo poté, co byl 13. prosince indický parlament terčem ozbrojeného útoku. Indie obvinila Pákistán, že jeho rozvědka útočníkům pomáhala. Na společné hranici dlouhé 1800 kilometrů byly z obou stran rozmístěny desetitisíce vojáků a takřka každý den se tam střílí.

Obě země od roku 1947, kdy vyhlásily nezávislost, proti sobě vedly tři války. Napětí panuje zejména v otázce Kašmíru, kvůli kterému vypukly dva ze tří ozbrojených konfliktů.

Milan Kopp, Petr Voldán Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme