T. Blair: Britský rabat je anomálie

Britský ministerský předseda Tony Blair označil britské zvýhodnění za anomálii. Britský rabat či sleva z rozpočtu evropské unie momentálně činí 3 miliardy liber ročně. Původně byl sjednán premiérkou Margaret Thatcherovou v roce 1984 a kolem tohoto námětu se čas od času strhnou prudké spory - dokonce na něm ztroskotal summit evropské unie minulý týden.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair, Jacques Chirac | Zdroj: ČTK

Nyní britský premiér Tony Blair řekl, že britský rabat je anomálie, která se musí odstranit. Tony Blair se britského rabatu z rozpočtu evropské unie nevzdává, nicméně řekl, že tento rabat je anomálie, kterou je třeba odstranit. Premiér otázku rabatu nadále spojuje s nutností reformy zemědělských subvencí unie.

Řekl to po jednání se švédským premiérem Goranem Perssonem, který poznamenal: "Není fair označovat rozpočtový konflikt jako věc týkající se pouze britského rabatu. Ne, je to debata o struktuře celého rozpočtu."

Tony Blair řekl, že britský rabat byl původně sjednán jako nápravný mechanismus na vyrovnání nerovnováhy v rozpočtu. Zpravodaj BBC poznamenává, že tento spor by mohl zastínit summit skupiny G8 ve skotském Gleneagles. Podle některých zpráv francouzský prezident Jacques Chirac tam hodlá přicestovat den po zahájení.

Milan Kopp, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme