T. Blair: K rozhodnutí o osudu euroústavy potřebujeme pauzu
Po odmítnutí euroústavy v referendech ve Francii a v Nizozemsku potřebuje Evropská unie na rozhodnutí o dalším osudu této ústavní smlouvy několikaměsíční přestávku k zamyšlení. Po setkání s francouzským prezidentem Jacquesem Chirakem to řekl britský premiér Tony Blair.
Teprve poté lze podle něj určit směr, jakým se má dokument ubírat. Chirac je zastáncem toho, aby summit Evropské unie koncem týdne řekl, že proces ratifikace ústavy má pokračovat v dříve stanovém tempu - prostřednictvím referend nebo rozhodnutí parlamentů 25 členských zemí - a to tak, aby byl završen do konce příštího roku.
Po tomto setkání premiér řekl, že rozhovory byly velmi přátelské, avšak přiznal existenci ostré neshody. Prezident Chirac se po rozhovorech nepřipojil k britskému hostu na obvyklé tiskové konferenci a Tony Blair ji proto uspořádal na britském velvyslanectví v Paříži.
Britská vláda 7. června rozhodla odložit referendum o dokumentu a tím také jeho ratifikaci. Londýn tak reaguje na odmítnutí ústavní smlouvy voliči ve Francii a v Nizozemsku. Předseda Evropské komise José Barroso nepovažuje britské rozhodnutí za definitivní. Na členské státy unie se obrátil s výzvou, aby se zdržely "jednostranných rozhodnutí" o osudu ústavy.
Přes veškeré úsilí britského premiéra Tonyho Blaira při jeho jednáních v Evropě se nezdařilo získat evropské partnery pro zachování rabatu Spojeného království z rozpočtu Unie.
Po rozhovorech v Moskvě a v Berlíně britský premiér v Lucemburku odmítl plán na zmrazení britského rabatu z rozpočtu Unie v hodnotě tří miliard liber. Mluvčí úřadovny premiéra řekl, že přijetí tohoto plánu by Británii během příštích pěti let stálo 16 až 20 miliard liber, což je pro zemi nepřijatelné.