T. Blair: Před válkou proti Iráku dostane ještě šanci diplomacie

Ke skutečnému zahájení příprav na vojenský zásah proti Iráku v případě, že selže diplomacie vyzval v úterý britský premiér Tony Blair. Stalo se tak na mimořádné rozpravě v britském parlamentě po zveřejnění dlouho očekávaných podrobností o iráckém zbrojním programu. Blair upozornil, že prostá prohlášení nestačí a že je nezbytné diplomacii podpořit reálnou hrozbou silou, protože Saddám Husajn nikdy neustoupil po pouhých rezolucích Rady bezpečnosti.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Blair

T. Blair | Zdroj: ČTK

Irácký režim vlastní, podle dnes zveřejných údajů britské vlády, chemické a biologické zbraně, které může nasadit do 45 minut. Snaží se opatřit zbraně jaderné a má kromě toho rakety, kterými dokáže tyto zbraně dopravit na jižní hranici Evropy včetně Řecka. Uvádí se to v obsáhlém fasciklu o 55 stranách, který dnes zveřejnila v Londýně britská vláda.

Dokument shrnuje hlavní zbrojní programy irácké vlády. Praví se v něm, že Irák pokračuje ve výrobě chemických a biologických bojových látek, plánuje jejich použití, snaží se získat potřebný materiál a technologii pro výrobu jaderných zbraní a ilegálně přechovává na 20 řízených střel typu El Husejn s dosahem 650 km schopných nést chemické a biologické zbraně.

Zbraněmi prý Irák ohrožuje Turecko, Kypr či Saúdskou Arábii. Pracuje na jaderných zbraních a nosičích, které by je dokázaly dopravit až do Řecka, na jih Ruska či na jihovýchod Ukrajiny. Fascikl obsahuje i fotografii vojenského letadla L-29 Delfín československé výroby, ke které uvádí, že Irák se snaží toto výcvikové letadlo přeměnit v dálkově ovládaný nosič chemických či biologických zbraní.

Premiér Tony Blair doufá, že zveřejněné informace přesvědčí skeptiky o nutnosti zásahu proti Iráku. Poslanci parlamentu dnes zasedají na mimořádné schůzi k projednání irácké krize a zveřejnění vládního dokumentu bylo míněno především pro účely této rozpravy. Zpravodajové hlásí, že parlament je názorově rozdělen.

Naším cílem je odzbrojení - nikdo nechce ozbrojený konflikt. Těmito slovy v parlamentním projevu formuloval britský ministerský předseda Tony Blair smysl nynějšího britského úsilí kolem Iráku. Několik hodin před zahájením debaty zveřejnil více než padesátistránkový dokument o irácké snaze obstarat si zbraně hromadného ničení. Blair dnes řekl, že mu nejde o válku za každou cenu, ale že důvody pro odzbrojení Iráku jsou obrovské. Upozornil, že prostá prohlášení nestačí a že je nezbytné diplomacii podpořit reálnou hrozbou silou, protože Saddám Husajn nikdy neustoupil po pouhých rezolucích Rady bezpečnosti. Blair ale také řekl, že nemá pochyby o tom, že sousedům Iráku a iráckému lidu by bylo lépe bez prezidenta Saddáma Husajna.

Podle Blairova záměru se bude debatovat jen o irácké hrozbě, ale v zákulisí se připravuje rezoluce, která by mu zakázala vést válku bez výslovného souhlasu Rady bezpečnosti OSN a parlamentu.

Zveřejněná fakta o iráckém zbrojním programu odmítl irácký ministr Hammadí. Tvrzení Londýna prý spadají do "lživé kampaně organizované sionisty celého světa, k níž se připojil i Blair". Hammadí upozornil, že "všechny zprávy, které OSN předložili bývalí zbrojní inspektoři, doložily, že Irák podobné zbraně nevlastní. Zničili je inspektoři, nebo my sami."

Zbrojní inspektoři OSN budou mít v Iráku volný přístup do všech objektů. Prohlásil to v úterý v Bagdádu poradce iráckého prezidenta Saddáma Husajna Amar as-Saad. Podle něj bude Irák zvlášť trvat na tom, aby inspektoři prověřili všechny objekty a aktivity, o nichž se zmiňoval Londýn.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme