T. Blair: Před válkou proti Iráku dostane ještě šanci diplomacie

Ke skutečnému zahájení příprav na vojenský zásah proti Iráku v případě, že selže diplomacie vyzval v úterý britský premiér Tony Blair. Stalo se tak na mimořádné rozpravě v britském parlamentě po zveřejnění dlouho očekávaných podrobností o iráckém zbrojním programu. Blair upozornil, že prostá prohlášení nestačí a že je nezbytné diplomacii podpořit reálnou hrozbou silou, protože Saddám Husajn nikdy neustoupil po pouhých rezolucích Rady bezpečnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

T. Blair | Foto: ČTK/AP

Irácký režim vlastní, podle dnes zveřejných údajů britské vlády, chemické a biologické zbraně, které může nasadit do 45 minut. Snaží se opatřit zbraně jaderné a má kromě toho rakety, kterými dokáže tyto zbraně dopravit na jižní hranici Evropy včetně Řecka. Uvádí se to v obsáhlém fasciklu o 55 stranách, který dnes zveřejnila v Londýně britská vláda.

Dokument shrnuje hlavní zbrojní programy irácké vlády. Praví se v něm, že Irák pokračuje ve výrobě chemických a biologických bojových látek, plánuje jejich použití, snaží se získat potřebný materiál a technologii pro výrobu jaderných zbraní a ilegálně přechovává na 20 řízených střel typu El Husejn s dosahem 650 km schopných nést chemické a biologické zbraně.

Zbraněmi prý Irák ohrožuje Turecko, Kypr či Saúdskou Arábii. Pracuje na jaderných zbraních a nosičích, které by je dokázaly dopravit až do Řecka, na jih Ruska či na jihovýchod Ukrajiny. Fascikl obsahuje i fotografii vojenského letadla L-29 Delfín československé výroby, ke které uvádí, že Irák se snaží toto výcvikové letadlo přeměnit v dálkově ovládaný nosič chemických či biologických zbraní.

Premiér Tony Blair doufá, že zveřejněné informace přesvědčí skeptiky o nutnosti zásahu proti Iráku. Poslanci parlamentu dnes zasedají na mimořádné schůzi k projednání irácké krize a zveřejnění vládního dokumentu bylo míněno především pro účely této rozpravy. Zpravodajové hlásí, že parlament je názorově rozdělen.

Naším cílem je odzbrojení - nikdo nechce ozbrojený konflikt. Těmito slovy v parlamentním projevu formuloval britský ministerský předseda Tony Blair smysl nynějšího britského úsilí kolem Iráku. Několik hodin před zahájením debaty zveřejnil více než padesátistránkový dokument o irácké snaze obstarat si zbraně hromadného ničení. Blair dnes řekl, že mu nejde o válku za každou cenu, ale že důvody pro odzbrojení Iráku jsou obrovské. Upozornil, že prostá prohlášení nestačí a že je nezbytné diplomacii podpořit reálnou hrozbou silou, protože Saddám Husajn nikdy neustoupil po pouhých rezolucích Rady bezpečnosti. Blair ale také řekl, že nemá pochyby o tom, že sousedům Iráku a iráckému lidu by bylo lépe bez prezidenta Saddáma Husajna.

Podle Blairova záměru se bude debatovat jen o irácké hrozbě, ale v zákulisí se připravuje rezoluce, která by mu zakázala vést válku bez výslovného souhlasu Rady bezpečnosti OSN a parlamentu.

Zveřejněná fakta o iráckém zbrojním programu odmítl irácký ministr Hammadí. Tvrzení Londýna prý spadají do "lživé kampaně organizované sionisty celého světa, k níž se připojil i Blair". Hammadí upozornil, že "všechny zprávy, které OSN předložili bývalí zbrojní inspektoři, doložily, že Irák podobné zbraně nevlastní. Zničili je inspektoři, nebo my sami."

Zbrojní inspektoři OSN budou mít v Iráku volný přístup do všech objektů. Prohlásil to v úterý v Bagdádu poradce iráckého prezidenta Saddáma Husajna Amar as-Saad. Podle něj bude Irák zvlášť trvat na tom, aby inspektoři prověřili všechny objekty a aktivity, o nichž se zmiňoval Londýn.

Markéta Kaclová, Milan Kopp, Zdenka Turková, Milan Kocourek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na Google+ Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme