T. Blair: Zpravodajské služby neměly informace o útoku

Britské zpravodajské služby neměly poznatky o chystaných teroristických útocích proti Londýnu. Premiér Tony Blair dnes v projevu k parlamentu dále řekl, že teroristické údery nesrazí Británii na kolena a její obyvatelé si nenechají vzít způsob života a hodnoty, které vyznávají. Za pravděpodobné útočníky označil blíže nespecifikované "islámské extremisty."

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tony Blair | Zdroj: ČTK

Blaira podpořil také americký prezident George Bush. Útoky na Londýn označil za barbarství. Zároveň zdůraznil nutnost bojovat dál a nekompromisně proti teroristům: "S lidmi, kteří vyhazují do povětří metra a autobusy, nemůžeme vyjednávat! Jedinou naší možností je pokračovat v boji s nepřítelem, a to až do doby, než bude nebezpečí zažehnáno. Amerika není zemí, která bude ustupovat před teroristy a vrahy!"

Počet potvrzených obětí teroristických útoků v Londýně stoupl na 52. Novou bilanci zveřejnil britský Scotland Yard. Vyprošťování pozůstatků obětí a sčítání mrtvých je velmi obtížné, protože záchranáři stále vytahují mrtvá těla z vlaku podzemní dráhy zaklíněného hluboko pod zemí. Britští policejní experti zároveň identifikovali první z dosud neznámých obětí útoků.

Zatímco britská policie je poměrně skoupá na informace o vyšetřování, média pracují převážně se třemi verzemi: podle nich šlo o přímý útok Al-Káidy, pachateli jsou jiní zahraniční teroristé, anebo šlo o britskou skupinu. K poslední verzi se přiklání bývalý velitel londýnské policie lord Stevens - podle něj není nutné do Británie teroristy dovážet, protože několik tisíc "domácích" extrémistů prošlo různými výcvikovými tábory.

Milan Kopp, Milan Kocourek, Zuzana Gálová Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme