Tabákové firmy vyhrály ve sporu s americkou vládou

Americký odvolací soud odmítl návrh vlády Spojených států na zaplacení odškodného tabákovými firmami. Kabinet se dožadoval, aby výrobci zaplatili rekordních 280 miliard dolarů za to, že tabákový průmysl záměrně klamal veřejnost ohledně škodlivosti kouření. Vládní požadavek je součástí dosud největší žaloby proti tabákovému průmyslu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

cigarety-stánek

Americká vláda se na proces proti Atlria Group, její tabákové divizi Phlillip Morris USA, British American Tobacco a dalším výrobcům cigaret připravovala pět let. Projednávání žaloby u soudu začalo po pěti letech příprav loni v září.

Ministerstvo spravedlnosti tvrdí, že tabákové firmy konspirovaly s cílem oklamat veřejnost o rizicích kouření a o návykové povaze tabáku. Firmy se podle vlády rovněž v reklamě nelegálně zaměřovaly na děti. Kromě odškodného požaduje vláda přísnější pravidla reklamy a prodeje.

Šlo o dosud největší žalobu proti tabákovému průmyslu v historii. K nelibosti ministerstva spravedlnosti však tříčlenná porota amerického dovolacího soudu poměrem hlasů dva k jednomu rozhodla, že federální zákon takovou pokutu neumožňuje. Akcie tabákových firem okamžitě poskočily na burzách vzhůru.

Federální vláda původně chtěla tabákové firmy zažalovat o náklady na léčení kuřáků, to však soudkyně Gladys Kesslerová zamítla. Umožnila ale právníkům ministerstva podat civilní žalobu na základě zákona o organizovaném vyděračství.

Martin Hromádka, Olga Baková Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme