Tabka je dobyta. Islámský stát ztratil největší přehradu v Sýrii

Po dlouhých týdnech bojů ztratili ozbrojenci tzv. Islámského státu největší přehradu na Eufratu v Sýrii. Vodní dílo Tabka dobyly Syrské demokratické síly, podporované Spojenými státy. Největší část těchto jednotek tvoří kurdské milice YPG. Americký prezident Donald Trump nedávno rozhodl o jejich dalším vyzbrojování.

Tabka, Sýrie Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Pohled na město Tabka ze severní části stejnojmenné přehrady. | Zdroj: Reuters

Obavy o poškození nebo dokonce protržení hráze během bojů jsou zažehnané. Definitivním dobytím přehrady Tabka se otevírá cesta k hlavnímu městu Islámského státu Rakkce. Syrské demokratické síly ji už obklíčily ze tří stran.

Tato aliance kurdských a arabských milic je podle Washingtonu jediná, která může Rakku v dohledné době dobýt. Její ofenzivu proti Islámskému státu podporují nálety mezinárodní koalice. Rakka je posledním velkým městem v Sýrii a Iráku, které Islámský stát ovládá.

Štěpán Macháček Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme