'Tady není žádná humanitární krize, máme tu lásku.' Ve Venezuele poprvé zasedlo Ústavodárné shromáždění

Za mimořádných bezpečnostních opatření ve Venezuele zasedl nový Ústavodárný orgán. Proti vzniku shromáždění protestovala tamní opozice. Ta se obává, že skupina převezme moc od parlamentu a zásadně změní ústavu ve prospěch prezidenta Nichólase Madura.

Caracas Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Členové nového Ústavodárného shromáždění - v červeném kostýmu Delcy Rodríguezová. Po její pravici stojí Cilia Floresová - manželka prezidenta Nicoláse Madura

Členové nového Ústavodárného shromáždění - v červeném kostýmu Delcy Rodríguezová. Po její pravici stojí Cilia Floresová - manželka prezidenta Nicoláse Madura | Foto: Carlos Garcia Rawlins | Zdroj: Reuters

Do čela vzniklého shromáždění členové zvolili bývalou ministryni zahraničí Delcy Rodríguezovou. Ta tvrdí, že vláda jeho prostřednictvím nejzákladnější zákon v zemi vylepší.

„Nepřišli jsme sem zničit naši ústavu. Chceme z cesty odstranit všechny překážky a diktátorské nahodilosti, které bránily jejímu uplatnění. Přišli jsme ústavu bránit, zesílit a obnovit,“ prohlásila politička.

Ledezma je znovu v domácím vězení. Druhý venezuelský opozičník zůstává ve vazbě

Číst článek

Rodríguezovou do funkce předsedkyně Ústavodárného shromáždění nominovala dvojka venezuelské socialistické strany Diosdado Cabello, dlouhodobý vnitrostranický soupeř prezidenta Madura. Sám však ve vedení nového shromáždění nezasedl. Pro Rodríguezovou v čele orgánu hlasovalo všech 545 delegátů.

"Tady není žádná humanitární krize, máme tu lásku a máme tu krizi pravičáckých fašistů," řekla v úvodním projevu Rodríguezová, která na sobě měla červený kostým. Zároveň oznámila, že shromáždění zahájí svou práci v sobotu.

Na Bolívarově náměstí nedaleko parlamentu v pátek vládní socialisté uspořádali manifestaci na podporu vlády Nicoláse Madura. K novým protestům se sešli i přívrženci opozice, která zvolení Ústavodárného shromáždění považuje za nedemokratický pokus o upevnění současného režimu.

Ústavodárné shromáždění bude působit ve stejném palácovém komplexu jako stávající parlament, který by však nové shromáždění mohlo rozpustit, poznamenala agentura Reuters.

Ve Venezuele panují obavy, že země zmítaná od dubna protivládními protesty s více než 120 oběťmi se v důsledku chystané ústavní reformy stane diktaturou. Parlament je zahájením práce Ústavodárného shromáždění prakticky zbaven moci a není jasné, zda bude moci nadále zasedat.

Mezi 545 delegátů Ústavodárného shromáždění patří i Madurova manželka a syn. Delegáti se sešli za Madurovy přítomnosti v sále nedaleko Národního shromáždění, ovládaného opozicí od loňského ledna.

Blok v obchodním bloku

Opoziční předáci vyzvali Venezuelany, aby v pátek zaplnili ulice a nové shromáždění odmítli. Nový orgán má mít podle právních expertů výjimečné pravomoci. Opozice se obává, že mimo jiné odvolá generální prokurátorku, která v posledních měsících kritizuje vládu a nejvyšší soud za neústavní kroky.

Maduro tvrdí, že shromáždění je nutné k uklidnění situace v zemi, zmítané politickou a ekonomickou krizí. Opozice nedělní volby do Ústavodárného shromáždění bojkotovala a hlasování označila za zmanipulované.

Proti vzniku nového orgánu protestovaly mimo venezuelské opozice také Spojené státy, Kanada, Španělsko, Argentina a nejnověji Brazílie. Ta navrhne přerušení členství Venezuely v jihoamerickém obchodním bloku Mercosur.

Tomáš Fiala, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme