Velký úklid. Indové kvůli Trumpově návštěvě poprvé po 300 letech vyčistili hroby v Tádž Mahalu

Slavné repliky hrobek stavitele nejznámějšího indického chrámu Tádž Mahal a jeho manželky prošly speciální čisticí procedurou. Důvod? Návštěva amerického prezidenta Donalda Trumpa. V rámci dalších opatření byla řeka Jamuna, která protéká kolem chrámu, doplněna o 17 milionů litrů vody.

Ágra (Indie) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Americký prezident Donald Trump s chotí Melanií před Tádž Mahalem | Zdroj: Reuters

Trump navštívil Tádž Mahal s manželkou Melanií, dcerou Ivankou a zetěm Jaredem Kushnerem během státní návštěvy Indie, která potrvá do úterý.

Repliky hrobek mogula Šáhdžahána a jeho manželky Mumtáz Mahal uvnitř jedné z nejslavnějších hrobek planety byly ošetřeny a vyčištěny vůbec poprvé za více než 300 let. Tedy za celou dobu, po kterou jsou v památníku umístěny, napsal server Deutsche Welle.

Nezájem úřadů a znečištění ovzduší. Slavný Tádž Mahal žloutne a je v kritickém stavu

Číst článek

Restaurátoři při tom použili speciální techniku. Na hrobky nanesli silnou vrstvu hlíny, kterou následně smyli destilovanou vodou.

Ostatní prostory Tádž Mahalu byly v průběhu historie touto procedurou vyčištěny už víckrát, repliky hrobů však nikoliv. Pravé hroby mogula a jeho ženy se nacházejí v komnatě pod replikami.

Trump se nebude sklánět

Americká delegace se pravděpodobně k pravým hrobům nepodívá, jelikož je komnata vysoká jen asi 150 centimetrů. I proto se Indové rozhodli po více než třech stoletích ošetřit repliky.

Trumpova návštěva Ágry si vyžádala mnoho příprav a bezpečnostních opatření. Ochranka, která si byla místo předem obhlédnout, uvedla, že se prezident nebude ve stísněném prostoru sklánět, a to ani kdyby měl možnost vidět hrob ze 17. století.

Originální hroby jsou veřejnosti otevřeny jen po tři dny v roce pro připomenutí výročí mogulovy smrti.

Mezi další opatření v souvislosti s Trumpovou návštěvou, které provedla indická vláda, bylo zavodnění Jamuny 17 miliony litrů vody. Řeka protéká kolem zadní částí Tádž Mahalu a v posledních týdnech byla kvůli nedostatku srážek v regionu hluboce pod obvyklou hladinou.

jgr Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme