Tádžikistán nepovolí přítomnost amerických vojáků

Tádžikistán se rozhodl omezit svojí předem avizovanou pomoc Spojeným státům a nepovolí přítomnost amerických vojáků na svém území. Tajemník tádžické bezpečnostní rady Amirkul Azimov prohlásil, že letecké základny budou použity k humanitárním účelům, ale ne nutně k útokům na Afghánistán. Spojené státy mezitím požádaly o poskytnutí letových koridorů Ukrajinu. Britský ministr obrany Geoffrey Hoon na jednání v Moskvě s ruským protějškem Ivanovem prohlásil, že rozhodnutí o zahájení pozemní operace zatím nepadlo. Za hlavní cíl akcí v Afghanistánu pak britský ministr označil předání bin Ládina a jeho spolupracovníků do rukou spravedlnosti.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

"Letecké základny budou poskytnuty pouze k humanitárním účelům, ale nikoliv k útokům na Afghánistán," uvedl tajemník bezpečnostní rady státu Amirkul Azimov. Potvrdil, že američtí specialisté posuzují v Tádžikistánu možnosti, jak humanitární pomoc distribuovat, ale vyloučil, že by na území státu byly pozemní jednotky. Ty také nebudou procházet přes Tádžikistán do sousedního Afghanistánu, zdůraznil Azimov.

Kijev mezi tím sdělil, že ho Američané požádali o poskytnutí vzdušného prostoru pro lety do střední Asie. Chtějí přes Ukrajinu létat po dobu pěti dnů. Konkrétní žádost se týká koridoru pro čtyři vojenské nákladní letouny a tři tankovací letadla. Americké stroje poletí přes Černé moře a Ukrajina připraví pro nepředvídané situace také tři pohotovostní letiště.

Británie se podle britského ministra obrany Hoona zasazuje o vytvoření široké vlády v Afghanistánu, ale Sergej Ivanov na otázku zda Moskva podporuje vládu opoziční Severní koalice odpověděl zamítavě. Zdůraznil, že Rusko má svoje smutné zkušenosti s nastolováním mírových vlád v Afghanistánu. Oba ministři se shodli, že situace po teroristických útocích přispěla k bližší spolupráci Ruska a členských států NATO. Jak Hoon uvedl, spojenci v proti teroristické koalici vysoko oceňují praktickou pomoc Ruska v mezinárodním boji s terorismem.

Petr Voldán, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme