Vězni vyvolali vzpouru ve věznici v Tádžikistánu, bezpečnostní síly zabily minimálně 25 trestanců

Nejméně 25 trestanců zabily tádžické bezpečnostní síly při potlačování vzpoury ve věznici ve městě Chudžand na severu Tádžikistánu. O život přišli také dva členové zásahové jednotky. Informovala agentura Reuters s odvoláním na nejmenované bezpečnostní zdroje.

Dušanbe Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Věznice Sequedin, ze které Redoine Faid utekl už v roce 2013

Ilustrační foto | Foto: Philippe Huguen | Zdroj: Fotobanka Profimedia/AFP Photo

Zpravodajský server Tadjikistantimes napsal, že vzpoura v zařízení se zvýšenou ostrahou, jež se nachází ve druhém největším městě země, vypukla ve středu večer. K jejímu potlačení byly nasazeny speciální síly, kterým se podařilo vzpouru potlačit.

Řidič s autem zabil v Tádžikistánu západní cyklisty, mohlo jít o terorismus

Číst článek

Vězeň, hlásící se k ISIS, přemohl stráž

Podle Reuters vláda nepokoje v chudžandské trestnici potvrdila, ale žádné další informace úřady zatím neposkytly. Server Asia-Plus uvedl, že při potlačování vzpoury utrpělo zranění šest příslušníků zasahující zvláštní policejní jednotky.

Místní tádžický bezpečnostní zdroj ruské agentuře RIA Novosti řekl, že jednomu z vězňů hlásícímu se k teroristické organizaci Islámský stát se podařilo přemoci stráž. S ukořistěnou automatickou zbraní pak začal pálit po dozorcích a strážích. Následně se trestancům podařilo ovládnout část věznice, než byli přemoženi.

Islámský stát zveřejnil nahrávku, na které má mluvit jeho vůdce Bagdádí. Dosud se spekulovalo o jeho smrti

Číst článek

Trestanci provedli vzpouru už v roce 1997

V souvislosti s touto událostí Asia-Plus připomněl velkou vzpouru, která se ve stejném zařízení odehrála v dubnu 1997. Vězňové tehdy protestovali proti špatným životním podmínkám a proti přehlížení problémů ve vězeňském systému.

Bezpečnostní síly po třech dnech vzpouru zlikvidovaly, přičemž organizace na ochranu lidských práv Human Rights Watch jejich zásah označila za masakr. Tádžická vláda sdělila, že 24 trestanců bylo zabito a 35 dalších zraněno. Lidskoprávní organizace ale odhadovaly počet mrtvých až na 150.

V chudžandském zařízení si odpykávají tresty osoby odsouzené za trestné činy spojené s náboženským extremismem, a to včetně členů Islámského státu. Kromě nich jsou tam ale i pachatelé jiné kriminality.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme