Tajemník pro EU: Česko podpoří Slovensko v boji o unijní agenturu, i kdyby ji kvůli tomu samo nezískalo

Česká republika je připravená podpořit Slovensko v boji o evropskou agenturu pro léčiva, i kdyby to mělo znamenat, že sama nezíská sídlo evropského bankovního úřadu. Po prvním ministerském jednání o stěhování unijních agentur z Británie to řekl státní tajemník pro evropské záležitosti Aleš Chmelař z ČSSD. Česku podle něj jde o to, aby se aspoň jedna z agentur dostala do nové členské země.

Lucemburk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vlajka Evropské unie. Ilustrační foto. | Zdroj: Pixabay

„My do velké míry respektujeme to, že Slovensko nemá žádnou agenturu a v tomhle smyslu jsme schopni altruisticky uznat, že Slovensko má v tuhle chvíli větší právo,“ uvedl Chmelař.

V EU se rozhořel boj o agentury. Jednu z nich chce Praha, do Bratislavy se úředníkům moc nechce

Číst článek

Česko a Slovensko si v boji o prestižní instituce vzájemně slíbily podporu. Podle státního tajemníka ale na východ unie nejspíš půjde jen jedna z dvojice agentur.

Šance Prahy na bankovní úřad tak může určit případný úspěch Bratislavy v souboji o lékovou agenturu. O té se bude rozhodovat jako o první.

„Samozřejmě i my jsme přesvědčeni, že Praha má velkou šanci. Právě v případě, že by zvítězil jiný členský stát než Bratislava,“ dodal Chmelař.

Nové sídlo obou agentur vyberou unijní ministři v listopadu. O evropskou lékovou agenturu usiluje 19 měst, o bankovní úřad osm. Obě se musí z Londýna přestěhovat kvůli brexitu.

Filip Nerad Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme