Tajemnou vatikánskou banku možná čekají pod novým papežem změny

Nový papež František bude muset kromě jiného také vyřešit problém s Vatikánskou bankou. Ta je označována za "nejtajemnější banku na světě" a v poslední době čelila temným podezřením. Objevila se obvinění, že banka prala špinavé peníze a provádí nelegální finanční operace.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Vatikán (ilustrační foto) | Foto: Martin Dorazín | Zdroj: Český rozhlas

Oficiální název instituce je Ústav pro věci víry. Vznikla v roce 1942. Její kapitál převyšuje šest miliard eur a spravuje na 33 tisíc účtů. V římské kurii údajně v poslední době sílil boj o to, jak má být vlastně tato instituce - tedy banka - řízena.

Několikrát se objevila obvinění, že pere špinavé peníze a provádí podezřelé operace, které jsou nelegální nejen v Evropské unii. Svatý stolec kritizují kromě unie i Spojené státy.

Italští vyšetřovatelé se od loňska zabývají složitým systémem operací banky a anonymními účty, na kterých se peníze pohybují. Odhalili nerespektování základních principů, které v Evropě platí pro obranu před praním špinavých peněz a pro zajištění transparentnosti bank.

Italská centrální banka dokonce v lednu Vatikánu krátce zablokovala všechny elektronické platby s odůvodněním, že Vatikán dostatečně nebrání praní špinavých peněz.

Nový papež František se postupně ujímá úřadu

Číst článek

Existují názory, že vedení církve se nemusí podřizovat regulím, přijímaným v Evropě, a že do vatikánských financí a jejich pohybu nikomu nic není. To jsou však názory církevní, ale bankovní svět se musí řídit určitými regulemi.

Zvlášť když se už v 80. letech objevil velký skandál, kdy vyšly najevo kontakty pracovníků Vatikánské banky s několika lidmi z italského podsvětí včetně drogových dealerů a obchodníků se zbraněmi. A před odchodem minulého papeže se objevila podezření, že někteří členové kurie berou úplatky za to, že zprostředkují audienci u hlavy církve.

Papež Benedikt XVI. těsně před svým odchodem z funkce jmenoval novým šéfem banky Němce Ernsta von Freyberga, člena řádu maltézských rytířů, který má zkušenosti s prací v loďařském průmyslu. Je otázkou, jak schopnosti nového šéfa banky posoudí nový papež František, který je popisován jako velmi praktický a vzdělaný jezuita.

Jitka Hanžlová, kko Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme