Tajemství úspěchu AfD? Podle voličů nejlépe chápou, že se mnoho Němců necítí bezpečně

Protiimigrační a protiislámská Alternativa pro Německo (AfD) podle téměř poloviny německých voličů lépe než ostatní strany pochopila, že už se řada lidí necítí bezpečně. Ukazuje to průzkum veřejného mínění pro televizi ARD. Z průzkumu pro televizi ZDF zase vyplývá, že protestní stranu volilo výrazně více mužů než žen.

Berlín Tento článek je více než rok starý Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Lídři protiimigrantské AFD Alexander Gauland a Alice Weidel. Radikální pravice se do parlamentu dostala poprvé od druhé světové války

Lídři protiimigrantské AFD Alexander Gauland a Alice Weidel. Radikální pravice se do parlamentu dostala poprvé od druhé světové války | Zdroj: Reuters

O tom, že AfD lépe než ostatní rozumí bezpečnostním obavám Němců, je přesvědčeno 49 procent voličů. Více než třetina - 35 procent - považuje za dobré, že strana chce výrazně omezit příchod běženců. Ještě o dva procentní body více voličů pak oceňuje snahu AfD omezit ve spolkové republice vliv islámu. Drtivá většina Němců - 86 procent - je zároveň přesvědčena o tom, že se strana, která bude ve Spolkovém sněmu třetí nejsilnější, nedostatečně distancuje od pravicově extremistických pozic.

Hořký den pro německou sociální demokracii. Strana půjde do opozice, prohlásil lídr Schulz

Číst článek

Před Alternativou pro Německo i z tohoto důvodu v neděli varovali i zástupci všech ostatních stran, které se dostaly do parlamentu. Proti straně také v centru Berlína, kde má svou volební párty, protestuje několik stovek lidí. Na demonstranty, kteří varují před nacismem, dohlíží policisté.

Protest nic nemění na tom, že Alternativa pro Německo dokázala podle pozorovatelů reagovat na nálady řady občanů. Její příznivci uvádějí, že pro ně při rozhodování byla velmi důležitá otázka boje proti terorismu (69 procent), boje proti kriminalitě (61 procent) a příchod uprchlíků (60 procent).

Průzkum pro ZDF zase ukazuje, že pro AfD hlasovalo 16 procent mužů a devět procent žen. Celkem strana získala přes 13 procent hlasů.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme