Tajemství úspěchu jamajských sprinterů? Banány, knedlíčky a vařená ryba

Alespoň do 12. srpna má karibská Jamajka nové hlavní město. Je jím olympijský Londýn, kde Jamajčané potvrdili pověst nejrychlejších lidí této planety. V britské metropoli žije velká jamajská komunita, která má několik desítek hodin na rtech dvě jména začínající na písmeno „B.“ Bolt a Blake - zlatý a stříbrný sprinter z běhu na 100 metrů.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Jamajčané žijící v Londýně oslavují olympijský "double" v běhu na 100 metrů

Jamajčané žijící v Londýně oslavují olympijský "double" v běhu na 100 metrů | Zdroj: Reuters

V jiholondýnské čtvrti Brixton žije údajně až 100 tisíc Jamajčanů. Ve vzduchu je pořád odér vítězné noci - podivná směsice alkoholu, karibské kuchyně a taky něčeho, čehož pěstování a prodej je nejen v České republice trestné.

„Jelo to celou noc - textové zprávy, tweety, Facebook. Pořád dokola. A aby toho nebylo málo, dneska oslavujeme 50 let jamajské nezávislosti. Volala jsem si s dcerou, která je na Jamajce. Celá země je vzhůru nohama, lepší už to být prostě nemůže,“ rozplývá se Lola a její slova potvrzují vpravdě olympijské kruhy pod očima.

Přehrát

00:00 / 00:00

Z „malé“ Jamajky poslal svůj Olympijský deník zpravodaj Radiožurnálu Jiří Hošek

Podepíše se olympijský „double“ na mužské stovce na zájmu o trička, dresy, tenisky nebo to bude mít i další vliv? To se ptám se v malém sportovním krámku Michaela.

„No, věřím, že svým způsobem to pozitivní dopad mít bude. Spíš ale Usain a Yohan zafungují jako vyslanci Jamajky, že to naláká lidi, aby se přijeli podívat, jak to u nás ve skutečnosti vypadá,“ odpovídá.

„Abych byl upřímný, nespal jsem vůbec. Měl jsem u sebe doma velkou party, a když skončila, tak jsem už musel do práce. Ale fakt si ten pocit užívám. Usain jim ukázal, jak to běhá lidem, co jsou na banánech a jamu, fakt si to myslím,“ přesvědčuje mě Kevin prodávající na ulici nahrávky pochybného původu.

„Zrovna tady jím knedlíčky a karamelovou kaši. To je přesně to, na čem jsme my, Jamajčané, vyrůstali. Jsem teď tak pyšná, že jsem Jamajčanka a vždycky Jamajčankou zůstanu. Jsem šťastná, že ten můj chlapec Bolt vyhrál,“ vyráží ze sebe poněkud korpulentní a usměvavá Marwa a objednává si u kuchaře ještě jamajské národní jídlo jménem Ackee and Saltfish.

Jamaica's Usain Bolt gestures to the crowd after winning the men's 100m final during the London 2012 Olympic Games at the Olympic Stadium August 5, 2012 | Foto: Reuters

Je to vlastně solená makrela s dušenou zeleninou, servíruje se znovu s hutnými knedlíčky. Taky jsem si ho dal, ale neměl jsem pocit, že by mi to potom běhalo rychleji.

„Ten rozdíl dělá po celém světě jamajské koření a taky se snažíme být maximálně kreativní. Všechno, co tady vidíte, je přírodní, žádné konzervační látky. Pořád sem někdo chodí a chce přesně to, co jí Usain Bolt,“ směje se šéfkuchař Refillu, Brenton.

„Absolutním základem jsou banány, jamy - sladké brambory, kokosy, knedlíčky a vařená ryba. Bez toho prostě nemůžeme existovat, včetně Usaina,“ tvrdí zasvěceně Marwa, která se prostě nemůže nabažit toho, že je Jamajčanka. A takových je teď v Brixtonu víc.

Jiří Hošek Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme