Tajfun Hagupit už zeslábl. Vlny a vítr však Filipínce dál ohrožují

Ničivý tajfun Hagupit, který zasáhl Filipíny, sice zeslábl na úroveň tropické bouře, prudký vítr a povodně však dál ohrožují domy milionů lidí. Hagupit pomalu opouští hlavní město Manilu. Na dalších místech dnes už Filipínci sčítali škody a také oběti. Na ostrově Samar, kde vítr boural domy, lámal stromy či trhal elektrické vedení, přišlo o život 27 lidí. V evakuačních střediscích na Filipínách se pak tísní bezmála milion lidí.

Tento článek je více než rok starý.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Filipíny po řádění tajfunu Hagupit. Na snímku jsou vidět zničené domy na ostrově Samar

Filipíny po řádění tajfunu Hagupit. Na snímku jsou vidět zničené domy na ostrově Samar | Zdroj: Reuters

I když Hagupit zeslábl, stále může ještě v nárazech dosahovat rychlosti až sto kilometrů za hodinu.

Bouře se nad Manilou posouvá jen velmi pomalu, takže hlavním rizikem jsou obrovské dešťové srážky, kvůli kterým hrozí záplavy a sesuvy půdy.

Filipínským úřadům se naštěstí podařilo včas evakuovat pobřežní oblasti, kde bydlí často chudší lidé. Ti jsou teď v pevných cihlových nebo betonových budovách, kterým nehrozí, že by je mohl vichr poškodit.

V Manile je teď hluboká noc, jaké škody počasí napáchalo, bude jasnější až ráno.

Zničené domy i úroda

Na ostrově Samar už mají první sčítání škod za sebou. Hagupit tam udeřil o víkendu a místy dosahoval rychlosti i 210 kilometrů v hodině.

Lidé tam umírali hlavně při povodních. Tajfun srovnal se zemí tisíce domů a zničil také rýžová pole, takže lidé na venkově přišli často nejen o střechu nad hlavou, ale i o obživu. Ministerstvo zemědělství odhaduje škody farmářů v přepočtu na nejméně na půl miliardy korun.

Filipínské úřady se teď na prvním místě snaží dopravit lidem bez domova zásoby jídla a potravin a dále také obnovit dodávky elektrické energie. Vláda do pobřežních vesnic vyslala vojáky a zdravotníky.

Zdá, že Filipínci byli na přírodní katastrofu – na rozdíl od loňského supertajfunu Hajan – lépe připravení. To platí o úřadech i o běžných obyvatelích. Počet obětí se možná podařilo snížit i díky tomu, že lidé reagovali na varování úřadů včas.

kov, Viktor Daněk Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme