V Jižní Koreji kvůli tajfunu zemřel nejméně jeden člověk, 16 tisíc lidí se muselo evakuovat

Na jihovýchodní pobřeží Jižní Koreje ve čtvrtek udeřil tajfun Khanun, který v předchozích dnech přinesl silné deště na jih země a do sousedního Japonska. Pro celou Jižní Koreu platí varování, zrušeno bylo více než 450 letů a na 16 000 lidí se muselo evakuovat, informovala agentura Reuters. Úřady ve městě Tegu oznámily, že kvůli tajfunu jeden člověk zemřel, další se pohřešuje.

Soul (Aktualizováno: 14:22 10. 8. 2023) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na východním pobřeží Jižní Koreje napršelo až 60 milimetrů srážek za hodinu, zatímco na ostrov Čendžu a do provincie Kjongsang bouře přinesla silný vichr s maximální rychlostí přes 100 kilometrů za hodinu, uvedla jihokorejská meteorologická agentura.

V oblastech u severovýchodního pobřeží se čeká až 500 milimetrů srážek, v Soulu 100 až 200 milimetrů.

Jižní Korea zahájila evakuaci desítek tisíc skautů z dějiště světového jamboree kvůli obavám z tajfunu

Číst článek

Khanun po přechodu nad pevninu mírně zeslábl a pohybuje se na sever přes Korejský poloostrov rychlostí zhruba 35 kilometrů za hodinu. Ve čtvrtek pozdě večer místního času se s ním budou potýkat rovněž obyvatelé desetimilionové metropole Soul, v pátek by se měl tajfun přesunout nad území Severní Koreje.

Tisková agentura Jonhap uvedla, že tajfun způsobil záplavy, sesuvy půdy a rozsáhlé škody na infrastruktuře. Zavřených je skoro 500 úseků silnic, kromě leteckých jsou zrušeny i stovky železničních spojů. Více než 1500 škol a školek se rozhodlo kvůli silným lijákům a vichru upravit své rozvrhy nebo úplně zavřít, uvedlo jihokorejské ministerstvo školství.

V regionech na jihu země muselo své domovy opustit přes 16 000 lidí a očekává se, že počty evakuovaných porostou, protože déšť zvedá hladiny toků a hrozí povodně.

Ve středu bouře prošla okolo japonského ostrova Kjúšú a stále bičuje některé části západního Japonska. Kvůli bouři bylo v úterý z dějiště světového jamboree v Jižní Koreji evakuováno více než 35 000 skautů, včetně českých a slovenských.

Sousední Severní Korea očekává, že Khanun zasáhne její metropoli Pchjongjang. V ohrožených oblastech byly připraveny pytle s pískem a čerpadla, informovala státní tisková agentura KCNA.

Postup tajfunu Khanun | Foto: Anadolu Agency | Zdroj: Reuters

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme