Filipíny zasáhl supertajfun Mangkhut. ‚Nevycházejte z domovů,‘ varovaly úřady přes pět milionů lidí

Severovýchodní pobřeží Filipín v pátek zasáhl supertajfun Mangkhut. Podle svědků s sebou přinesl silný vítr, který strhává střechy a elektrické vedení, a oslepující příval deště. Úřady vyzvaly přes pět milionů lidí, aby nevycházeli ze svých domovů. Mangkhut lze přirovnat k nejvyšší, páté kategorii hurikánů v Atlantiku. Jeho síla je vyšší než u hurikánu Florence, který zasáhl východní pobřeží Spojených států.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Supertajfun Mangkhut u Filipín | Zdroj: NASA

Supertajfun udeřil před sobotním rozbřeskem místního času, tedy v pátek vpodvečer našeho času, na pobřežní město Baggao v provincii Cagayan na severním výběžku ostrova Luzon.

Ničivý hurikán Florence zeslábl na tropickou bouři. Nejméně čtyři lidé zahynuli

Číst článek

Zatím nejsou hlášeny žádné větší škody nebo oběti na životech v oblasti, kde v posledních dvou dnech probíhala rozsáhlá evakuace obyvatel.

Pás s deštěm, který tajfun Mangkhut provází, je široký 900 kilometrů a lijáky by mohly na Filipínách způsobit sesuvy půdy a povodně. Na pobřeží se očekávají vlny o výšce až šesti metrů.

Filipínské úřady vydaly varování pro 25 provincií na ostrově Luzon, což s sebou nese omezení v námořní a letecké dopravě.

V ohrožené části Filipín byly uzavřeny školy. Úřady podle agentury Reuters vyzvaly zhruba 5,2 milionu lidí, kteří žijí v očekávané dráze tajfunu, aby nevycházeli z domovů. Meteorologové uvedli, že Mangkhut by mohl být stejně ničivý jako tajfun Haiyan, který si v roce 2013 v centrální části Filipín vyžádal přes 7300 mrtvých nebo pohřešovaných.

Mangkhut má mnohem větší sílu než Florence

Havajské středisko včasného varování před tajfuny označilo Mangkhut za supertajfun. Vzhledem k síle vichru dosahující v nárazech až 255 kilometrů v hodině lze Mangkhut přirovnat k nejvyšší, páté kategorii hurikánů v Atlantiku.

Ohrožení sklizně

Tajfun jménem Mangkhut, což je v thajštině název pro tropické ovoce mangostan, k filipínské provincii Cagayan dorazil v době, kdy zde začíná sklizeň rýže a kukuřice. Filipíny se v poslední době potýkají s nedostatkem zásob rýže a provincie Cagayan je jednou z hlavních filipínských zemědělských oblastí, uvedla agentura AP.

Jeho síla je tedy podstatně větší než síla hurikánu Florence, který dnes udeřil na východní pobřeží Spojených států a podle posledních zpráv sice oslabil na kategorii jedna, ale stále má ničivou sílu.

Meteorologové předpokládají, že po přechodu přes Filipíny bude tajfun postupovat k Hongkongu a jihu Číny, kam by měl dorazit v pondělí ráno místního času, pokud si udrží dosavadní kurz.

V jihočínské provincii Kuang-tung bylo zřízeno 3777 nouzových přístřešků a 100 tisíc místních obyvatel a turistů bylo přesunuto na bezpečnější místa či posláno domů. Provincie také povolala 36 tisíc rybářských člunů do přístavů, přerušeny byly i některé železniční a trajektové spoje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme