Tajfun Mangkhut zeslábl na tropickou bouři. Čínské úřady otevřely přes 18 tisíc nouzových přístřešků

Tajfun Mangkhut přinesl v pondělí na jih Číny, nejlidnatější země světa, další silné lijáky. Živel se pohybuje západním směrem a podle tamních meteorologů zeslábl na tropickou bouři. V provincii Kuang-tung si tajfun v neděli vyžádal evakuaci 2,4 milionu lidí a čtyři lidské životy. V pondělí Mangkhut zasáhne další tři čínské provincie. Mangkhut je letos nejsilnější bouří v oblasti. Jeho řádění na Filipínách si vyžádalo desítky mrtvých.

Peking/Manila (Aktualizováno: 11:12 17. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Rychlost tajfunu Mangkhut slábne. Meteorologové očekávají, že v následujících dvou dnech se rozpadne a zanikne. Na Filipínách zemřelo podle tamní policie nejméně 65 lidí, v Číně čtyři. Další se pohřešují.

Na Filipínách například stále pátrají po desítkách pohřešovaných, které ve městě Itogon v provincii Benguet zasypal sesuv půdy, když se před tajfunem ukryli do místní kaple. Podle starosty města je velmi nepravděpodobné, že by někdo ze 40 až 50 zasypaných mohl přežít.

Počet obětí ale ještě není podle zpravodaje Českého rozhlasu Davida Jakše konečný. Filipíny také hlásí rozsáhlé zemědělské ztráty.

„Na Filipínách zvedal tajfun až sedmimetrové vlny, déšť a vítr někde zničily až 80 procent úrody – rýže a kukuřice,“ hlásí Jakš. Ministerstvo zemědělství odhadlo škody na úrodě především rýže a rovněž kukuřice na 92 milionů dolarů, tedy v přepočtu přes dvě miliardy korun.

Agentura Nová Čína uvedla, že úřady zprovoznily 18 327 nouzových přístřešků a nechaly z bezpečnostních důvodů uzavřít 632 památek a téměř 30 tisíc stavenišť.

Tajfun na čínskou pevninu dorazil v neděli odpoledne místního času (dopoledne SELČ) v oblasti města Tchaj-šan, provázel ho vichr o rychlosti 162 kilometrů v hodině, který zvedl třímetrové vlny.

Na 2,4 milionu lidí ze sedmi měst v provincii Kuang-tung bylo evakuováno, do přístavů se muselo vrátit 50 tisíc lodí, kasina v čínské správní oblasti Macao, která je známá jako ráj hráčů, poprvé zůstala zavřená. Život v Hongkongu, jenž patří mezi největší finanční centra na světě, se podle agentur prakticky zastavil.

Hongkong už uklízí trosky

V pondělí už ale podle agentury Reuters tamní finanční trhy a firmy fungují normálně. V Hongkongu již také začal úklid ulic posetých troskami, včetně zřícených lešení. V ulicích leží také vyvrácené stromy. Kvůli náporům větru se v řadě budov vysypala okna. Části Hongkongu a Macaa byly zatopeny, hlášeni jsou zranění, ale žádní mrtví.

VIDEO: ‚Král bouří‘ rozhýbal i mrakodrapy. Tajfun Mangkhut si vyžádal v jihovýchodní Asii desítky mrtvých

Číst článek

V Číně byly před příchodem tajfunu, nazvaného místními médii „král bouří“, uzavřeny přístavy, rafinérie a velké průmyslové podniky. Do některých míst byly z preventivních důvodů omezeny dodávky proudu.

Podle Reuters panují obavy, zda nebude ohrožena výroba cukru v provincii Kuang-tung, odkud pochází desetina čínské produkce této komodity.

Agentura AP uvedla, že byl přerušen provoz rychlovlaků i některých běžných vlaků mezi provinciemi Kuang-tung a Chaj-nan.

Mezinárodní letiště v Hongkongu, jedno z nejrušnějších na světě, pak zrušilo kvůli tajfunu každý den téměř 1000 letů. Obnovení provozu může trvat až čtyři dny.

„Letiště se změnilo na jedno z nejtišších letišť světa. Každý den zrušilo kolem 900 spojů a vyzývá lidi, aby nejezdili na letiště, a aktuality sledovali buď na webových stránkách, nebo využili telefonní infolinku, která je ale absolutně přetížená. Letiště je na úrovní moře, není ale nijak vážně poškozeno, návrat do běžného režimu bude trvat tři až čtyři dny,“ přibližuje zpravodaj Českého rozhlasu David Jakš.

ako, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme