Při tajfunu Mangkhut zemřelo na Filipínách nejméně 12 lidí, vítr a sesuvy půdy ničí celá města

Tajfun Mangkhut bičuje severní část Filipín hustými lijáky a mohutným vichrem, který v noci na sobotu na ostrově Luzon rozbíjel okna a strhával sloupy elektrického vedení. Nejméně dvanáct lidí už zemřelo. Většinou zahynuli při sesuvech půdy nebo je zavalily zřícené domy. Ve 150tisícovém městě Tuguegarao byly podle BBC poničeny prakticky všechny budovy.

Manila (Aktualizováno: 14:44 15. 9. 2018) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Záplavy na ostrově Luzon způsobené tajfunem Mangkhut. | Foto: Erik De Castro | Zdroj: Reuters

Mimo provoz je letiště v Tuguegarau, které je klíčové pro dopravování humanitární pomoci postiženým. V ohrožené části Filipín také byly uzavřeny školy. Úřady podle agentury Reuters vyzvaly zhruba 5,2 milionu osob, kteří žijí v očekávané dráze tajfunu, aby nevycházeli z domovů. Preventivně evakuováno bylo zhruba 15 000 lidí.

Tajfun Mangkhut na Filipínách ničí celé vesnice. | Foto: PHILIPPINE RED CROSS | Zdroj: Reuters

V pátek vichr, který tajfun provází, dosahoval 200 kilometrů v hodině a v nárazech až 330 kilometrů v hodině. Havajské středisko včasného varování před tajfuny proto označovalo Mangkhut za supertajfun.

Po dopadu na pevninu ale živel zeslábl a nyní se podle střediska rovná čtvrté kategorii hurikánů v Atlantiku. Nadále tedy může být hodně ničivý.

„Může zvedat auta, člověk nedokáže stát, dokonce ani se plazit proti takovému větru,“ prohlásil meteorolog Rene Paciente.

Název po ovoci

Pás s deštěm, který tajfun Mangkhut provází, je široký 900 kilometrů a lijáky by mohly na Filipínách způsobit sesuvy půdy a povodně. Filipínské úřady vydaly varování pro téměř všechny provincie na ostrově Luzon, včetně metropole Manily, což s sebou nese omezení v námořní a letecké dopravě.

Filipíny zasáhl supertajfun Mangkhut. ‚Nevycházejte z domovů,‘ varovaly úřady přes pět milionů lidí

Číst článek

Tajfun jménem Mangkhut, což je v thajštině název pro tropické ovoce mangostan, k filipínské provincii Cagayan dorazil v době, kdy zde začíná sklizeň rýže a kukuřice.

Filipíny se v poslední době potýkají s nedostatkem zásob rýže a provincie Cagayan je jednou z hlavních filipínských zemědělských oblastí, uvedla agentura AP.

V pondělí dojde k Hongkongu

Meteorologové předpokládají, že po přechodu přes Filipíny bude tajfun postupovat k Hongkongu a jihu Číny, kam by měl dorazit v pondělí ráno místního času, pokud si udrží dosavadní kurz.

V jihočínské provincii Kuang-tung bylo zřízeno 3777 nouzových přístřešků a 100 000 místních obyvatel a turistů bylo přesunuto na bezpečnější místa či posláno domů.

Provincie také povolala 36 000 rybářských člunů do přístavů, přerušeny byly i některé železniční a trajektové spoje.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme