Tajfun Nabi se blíží k jihovýchodnímu Japonsku

Tajfun Nabi se rychle přiblížil k jihovýchodním oblastem Japonska a ohrožuje hustě zalidněné hlavní ostrovy silnými lijáky a bouřkami s větrem. Oznámil to japonský meteorologický úřad. Tajfun už vyvolal velké bouřky v hlavním městě Tokiu, kde v neděli večer napadlo v některých oblastech až 110 milimetrů vody.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tokio | Foto: chijihonbu.metro.tokyo.jp

V severní části města se utopil jeden muž v zaplavené ulici, druhého muže ve východní části města zabil blesk. Tisíce domů zůstaly v metropoli kvůli dešťům bez elektřiny, byly zavřeny některé silnice a odložena řada letů.

Tajfun, jehož jméno v korejštině znamená motýl, směřuje rychlostí 15 kilometrů za hodinu k hustě obydlenému jižnímu ostrovu Kjúšú. Relativně nízká rychlost, kterou se pohybuje, znamená, že se bude nad Japonskem držet relativně dlouhou dobu a mohl by způsobit velké škody.

Meteorologové očekávají, že Nabi se stočí během příštích 24 hodin k východu, přejde většinu území Japonska, ale chladná voda potom jeho sílu zmírní. Japonské hlavní ostrovy byly v roce 2004 postiženy rekordními deseti tajfuny, zatímco běžný roční průměr je tři. Letos nad tímto ostrovním státem zuřil zatím jen jednou. Loni zůstalo po řádění tajfunu kolem 170 mrtvých nebo pohřešovaných a ztráty na majetku dosáhly několika miliard dolarů.

Regina Prouzová-Květoňová, Vilém Janouš Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme