Tajfun Nabi už má v Japonsku své oběti

Zatím třináct obětí a více než 100.000 evakuovaných si vyžádal tajfun Nabi, který přívalovými dešti a silným větrem zasáhl ostrov Kjúšú v jihozápadním Japonsku. Smršť provázejí záplavy a sesuvy půdy, postihla také dopravu.

Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

vlny bičují pobřeží u města Naze | Zdroj: ČTK

Tajfun se nyní pohybuje k severu rychlostí 30 kilometrů za hodinu, poryvy jeho větrů dosahují rychlosti až 144 kilometrů v hodině. V některých oblastech dopadlo od neděle až metr srážek, většina za posledních 24 hodin.

Policie sdělila, že mezi pohřešovánými je 53letý muž, kterého v jeho domě zavalil sesuv půdy. I další pohřešovaní zůstali pod troskami sesunutých domů. Dvě desítky lidí podle policie utrpělo zranění na Kjúšú a na souostroví Okinawa. Dvě staré ženy zachytil prudký poryv vichřice a zlámal jim nohy.

Z obavy před dalšími záplavami a sesuvy půdy nařídily úřady na Kjúšú evakuaci více než 110.000 obyvatel, z toho 70.000 připadá na město Nobeoka v prefektuře Óita, kde hrozí rozvodněním místní řeka. Televize vysílaly záběry zaplavených ulic ve městě Kagošima a vln, které se valily na silnice u pobřeží.

Japonské letecké společnosti zrušily kvůli silnému větru přes 500 letů z ostrovů Kjúšú a Šikoku. Toto rozhodnutí se podle tamních médií dotklo 20.000 cestujících. Vyplout mezi Kjúšú a Šikoku namohlo ani množství trajektů, zastavena je i železniční doprava.

Nabi je 14. tajfunem letošní sezony a třetí, který letos zasáhl Japonsko. Meteorologové předpovídají, že se bouře stočí na východ a v příštích dnech zasáhne pás pobřeží u Japonského moře.

Dana Hašimoto, Martin Hromádka Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme