Jedna z letošních nejsilnějších bouří zasáhla Filipíny. Tajfun má v nárazech až 290 kilometrů za hodinu

Filipíny zasáhl tajfun Goni, označovaný za jednu z nejsilnějších bouří letošního roku. Úřady z oblasti Bicol na ostrově Luzon hlásí čtyři mrtvé, přerušení dodávek elektřiny a také záplavy. Tajfun po dosažení pevniny trochu zeslábl, stále ho však provází vítr o rychlosti kolem 215 kilometrů v hodině, v nárazech až 290 kilometrů za hodinu.

Manila Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Na této fotografii poskytnuté Úřadem pro civilní letectví na Filipínách jsou vidět trosky poškozené stavby na letišti ve městě Naga. | Zdroj: AP/ČTK

Úřady sice snížily stupeň varování, meteorologická agentura ale ráno hlásila, že bouře bude postupovat územím jižně od Manily a že je pořád nebezpečná.

Tajfun zasáhl plnou silou dvě místa v oblasti Bicol, odkud jsou hlášeni čtyři mrtví. Jednoho člověka zabil padající strom a další obětí je pětileté dítě, které se utopilo ve stoupající hladině řeky, uvedla s odvoláním na místní úřady agentura Reuters.

Z televizních záběrů a videí na sociálních sítích je patrné, že se na několika místech protrhly břehy a voda zaplavila vesnice. Guvernér provincie Quezon řekl, že v deseti městech popadané stromy přetrhaly elektrické vedení. Provincie leží v jižní části ostrova Luzon, tedy tam, kde tajfun udeřil.

Agentura pro řešení katastrof upozornila, že tajfun může zasáhnout oblasti s 19 až 31 miliony lidí a že k ohroženému místu patří i lidé v blízkosti metropole Manily. Evakuační místa zatím využilo 347 000 lidí. Zrušeno bylo několik desítek domácích i mezinárodních letů a úřad pro civilní letectví nechal na den zavřít manilské mezinárodní letiště.

Filipíny se ještě vzpamatovávají z tajfunu Molave, který minulý týden usmrtil 22 lidí. Během dneška lze očekávat velmi silný vichr a intenzivní, až přívalové srážky, varovali meteorologové.

Hrozí, že tajfun Goni oživí vzpomínky na supertajfun Haiyan, který v roce 2013 připravil zhruba 7300 lidí o život a dalších pět milionů lidí o přístřeší.

Evakuace a koronavirus

Ostrovní stát Filipíny, kde žije zhruba 109 milionů lidí, každý rok zažije kolem dvaceti tropických bouří a tajfunů. Ty zpravidla ničí úrodu, domy a infrastrukturu. Tentokrát evakuaci obyvatel do bezpečí komplikoval koronavirus.

„Bojujeme s covidem-19 a teď se na nás valí další katastrofa,“ komentoval situaci senátor Christopher Go. Připomněl, že úřady musejí dohlédnout, aby se v evakuačních centrech nezačala šířit nákaza. Filipíny dosud zaznamenaly více než 380 000 případů nákazy novým koronavirem a přes 7200 úmrtí. Jsou tak po Indonésii druhou nejvíce zasaženou zemí v jihovýchodní Asii.

Příští týden se tajfun Goni podle předpovědí přesune do centrálního Vietnamu, který se také vzpamatovává z následků tajfunu Molave. Ten udeřil na Vietnam ve středu, usmrtil bezmála 40 lidí, způsobil záplavy, sesuvy bahna, potopil mnoho rybářských člunů a přerušil dodávky elektřiny pro 1,7 milionu lidí.

ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme