Silný tajfun Kammuri pustoší Filipíny. Domovy opustilo přes 300 tisíc lidí, úřady hlásí čtyři oběti

Nejméně čtyři mrtvé si vyžádal tajfun Kammuri, který od pondělního večera devastuje Filipíny. Bouře strhávala střechy domů, ničila elektrické vedení a způsobila záplavy v nízko ležících vesnicích. Úřady předem evakuovaly 300 tisíc lidí a dočasně také přerušily provoz letiště v metropoli Manile, informovala agentura AFP.

Manila (Aktualizováno: 22:08 3. 12. 2019) Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Tajfun Kammuri na Filipínách | Foto: stringer | Zdroj: Reuters

Mezi oběťmi je muž, kterého zabil padající strom, a další, kterého zasáhl kus dřeva. Oba zemřeli na ostrově Mindoro jižně od Manily.

Některá média v souvislosti s tajfunem informují také o smrti 33letého muže, kterého usmrtil elektrický proud už v pondělí před příchodem bouře, když se snažil zabezpečit střechu; další zemřel poté, co ho zasáhl utržený kus plechu.

V hlavním městě byly kvůli tajfunu uzavřeny školy i vládní úřady. Tajfun doprovázejí vydatné lijáky a vítr o rychlosti 155 kilometrů v hodině, který místy dosahuje až 205 kilometrů v hodině.

Tajfun Kammuri zasáhl Filipíny. Úřady evakuovaly na 200 tisíc lidí, letiště v Manile přerušilo provoz

Číst článek

Živel v pondělí udeřil na východním pobřeží Filipín a v úterý postupoval přes centrální část souostroví směrem na západ, přičemž lehce ztrácel na síle. Později během dne by se měl podle meteorologů vydat nad moře.

Bouře poškodila letiště ve městě Legazpi, metropoli provincie Albay. Část města je zaplavená. Kvůli tajfunu dnes rovněž přerušilo provoz mezinárodní letiště v Manile, což vedlo ke zrušení asi 500 letů. Opatření postihlo 100 tisíc lidí, uvedla agentura Reuters.

Provoz letiště měl být původně obnoven ve 23.00 místního času, tedy 16.00 našeho času, v závislosti na počasí. Zatím se ale neobjevily žádné informace, že letadla opět létají. V zasažených oblastech je též zakázána plavba.

Mluvčí filipínského úřadu pro řešení katastrof Mark Timbal řekl, že díky dobré přípravě se tentokrát podařilo minimalizovat ztráty na životech. „Viděli jsme velké zlepšení místních úřadů při přípravách na bouři,“ prohlásil Timbal.

Filipíny každoročně zasáhne asi 20 tajfunů či bouří, které připraví o život stovky lidí. Nejničivější byl tajfun Haiyan, který si v listopadu 2013 vyžádal více než 7350 mrtvých či pohřešovaných.

Kateřina Schmiedová, ČTK Sdílet na Facebooku Sdílet na Twitteru Sdílet na LinkedIn Tisknout Kopírovat url adresu Zkrácená adresa Zavřít

Nejčtenější

Nejnovější články

Aktuální témata

Doporučujeme